Reklama

reklama

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/@ipngovpl

– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Posłuchaj

Wiceprezes IPN: dzisiaj ci, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych posługują się stylistyką lat 40. i 50. (Puls Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
EN_strzelecka-1200.jpg
"Niezwykły fragment polskiej historii". Placówka edukacyjna w dawnej katowni NKWD i UB

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca, jest obchodzony w rocznicę wykonania wyroku śmierci w 1951 r. na członkach czwartego Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – ppłk. Łukaszu Cieplińskim i jego sześciu najbliższych współpracownikach.

WiN był organizacją konspiracyjną, która powstała we wrześniu 1945 r. Aresztowanie ostatnich przywódców organizacji w listopadzie 1947 r. zakończyło w zasadzie jej działalność. W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób.

"Sytuacja zdecydowanie zastanawiająca"

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że "30 lat od upadku komunizmu w Polsce ciągle nie dysponujemy pełnymi danymi liczbowymi nt. Żołnierzy Wyklętych, którzy ponieśli śmierć". – Jeżeli mówimy, że przez szeregi Żołnierzy Wyklętych, ludzi, którzy walczyli w latach 1944-56 z systemem komunistycznym, przeszło od 120 do 180 tys. ludzi, to jest to sytuacja zdecydowanie zastanawiająca. Jak to możliwe, że mówimy o danych szacunkowych? – pytał.

prezydent andrzej duda free twitter 1200.jpg
Prezydent: komunistyczny reżim wymordował tysiące polskich patriotów

Stylistyka lat 40. i 50.

– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowy i zorganizowany atak na całą tą ideę Żołnierzy Wyklętych – podkreślił wiceprezes IPN.

– Dzisiaj ci, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych posługują się stylistyką lat 40. i 50. To są jako żywo cytowane fragmenty aktów oskarżenia i wyroków zapadłych jeszcze przed sądami stalinowskimi. W tej walce na pewno nie chodzi o spór merytoryczny – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Puls Trójki"
Prowadząca: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk (wiceprezes IPN)
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 17.44

pb/kr

Polecane