Młodość w poczekalni. "Waiting Room" Zosi Promińskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młodość w poczekalni. "Waiting Room" Zosi Promińskiej
Sylwia, 16 lat. Tarnów. "Waiting Room" Zosi PromińskiejFoto: Zosia Promińska

– Bohaterowie "Waiting Room" są nieletnimi modelkami i modelami, którzy mogą wdrażać się w pracę w branży modowej, jednak nadal dzielą życie marzeń z zyciem gimnazjalisty – opowiada Zosia Promińska, była modelka, która dziś pracuje po drugiej stronie obiektywu. 

Posłuchaj

Zderzenie dwóch światów – o wystawie fotografi "Waiting Room" Zosi Promińskiej (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zosia Promińska (ur. w 1985 roku w Poznaniu) jest artystką wizualną i fotografką. W trakcie trwającej 16 lat kariery modelki chodziła na wybiegu u najlepszych projektantów mody – Vivienne Westwood, Giorgia Armaniego czy Marca Jacobsa. Studiowała etnolingwistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Sześć lat temu zajęła się fotografią. Na swoim koncie ma już wygraną w konkursie ShowOff, własną wystawę podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, nominację do nagrody ReGeneration5 w Museé l'Elysée oraz publikacje w czasopismach takich jak "Vogue", "i-D", "Harper Bazaar" i "L’Officiel". Jej ostatni projekt noszący tytuł "Waiting Room" to zbiór stu zdjęć przedstawiających modelki i modeli w starannie wystylizowanych przestrzeniach, otoczonych osobistymi przedmiotami symbolizującymi ich niedojrzałą jeszcze mentalność. Zosia Promińska obecnie mieszka i pracuje w Zurychu i Portugalii, gdzie znajduje się jej studio. Na co czekają bohaterowie tytułowej "Poczekalni"?

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 22 lutego 2020 roku >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 22 lutego 2020 roku >>>

– Podjęłam się tego tematu trochę z pobudek osobistych. Dokładnie wiem, w jakiej sytuacji znajdują się bohaterowie mojego projektu – mówiła artystka, która w pracę w zawodzie modelki rozpoczęła w wieku 15 lat. – W tym wieku człowiek bardzo się zmienia. Nawet w normalnym świecie jest to problematyczne, a tutaj dochodzą jeszcze różne wytyczne związane z wymogami. Taka presja w tak młodym wieku może być dużym problemem. Od dłuższego czasu zastanawiałam się, jak opowiedzieć o zjawisku nieletnich ludzi w branży modowej. W momencie, kiedy widzimy pomalowaną i wystylizowaną osobę pozującą na tle biurka z maskotkami i plakatami z bajek, coś przestaje nam się zgadzać . W tym momencie odbiorca musi zadać sobie pytanie o kreowanie piękna poprzez branżę mody i reklamę oraz o to, dlaczego taka młodość jest na piedestale – opowiada.

ALA, 13 lat, z cyklu "Waiting Room" 2018-2019 Foto: Zosia Promińska ALA, 13 lat, z cyklu "Waiting Room" 2018-2019 Foto: Zosia Promińska

Wystawę zdjęć "Waiting Room" pod kuratelą Michała Szlagi można oglądać od 14 lutego do 29 marca 2020 roku w Instytucie Fotografii Fort.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Prowadzi: Agnieszka Obszańska
Gość: Zosia Promińska (b. modelka, artystka, fotografka)
Data emisji: 22.02.2020
Godzina emisji: 14.29

kr

Polecane