Muzyczny przystanek z "ABC popkultury"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyczny przystanek z "ABC popkultury"
Muzyka filmowa jest coraz bardziej popularna Foto: Shutterstock.com/katatonia82

Tym razem w audycji "ABC popkultury" skupiliśmy się na muzyce.

Posłuchaj

Popkulturowe ABC muzyki filmowej (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Miewam czasem niedosyt muzyki filmowej. Proponuję więc muzyczny przystanek w naszej audycji, bo sporo ostatnio pojawiło się na dużymi małym ekranie produkcji od twórców, którzy szczególnie dbają o oprawę dźwiękową swoich dzieł – przyznaje Katarzyna Borowiecka.

W audycji usłyszeliśmy również materiał Wioletty Myszkowskiej o kontynuacjach po latach – wokół polskiego wydania "Testamentów" Margaret Atwood.

Pokusa niekończącego się poprawiania, dopisywania do gotowego dzieła męczy wielu twórców. Nie oparł się jej Andrzej Sapkowski przy sadze o Wiedźminie, ani Helen Fielding, przez co Bridget Jones nie zatrzymała się na prostym "…i żyli długo i szczęśliwie". Nie oparli się jej również młodzi filmowcy, którzy postanowili, że chcą mieć swojego "Blade Runnera", "Mad Maxa", czy "Gwiezdne wojny".

Czasem taki powrót do starych i znanych historii udaje się doskonale. – "Twin Peaks" pokazało, że można wracać do starych dzieł w sposób szalenie oryginalny. Dzięki jednemu z odcinków o wybuchu bomby atomowej, David Lynch wszedł do historii telewizji, a przy udziale muzyki Krzysztofa Pendereckiego, stworzył pewien rodzaj dzieła sztuki, które może być pokazywane w galeriach – mówi Aneta Kyzioł z działu kulturalnego tygodnika "Polityka".

Powroty do przeszłości nie udają się jednak zawsze. Wiele produkcji spotyka się z mniej, lub bardziej zasłużoną krytyką. Bywa nawet, że sami twórcy pierwowzorów krytykują to, co inni twórcy zrobili z ich wizją. Tak było w przypadku autorki książki "Opowieść podręcznej", Margaret Atwood, która napisała kontynuację swojego bestsellera, bo… postanowiła sprostować rozwinięcie historii przedstawione przez twórców serialowej adaptacji.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Autor materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 23.02.2019 
Godzina emisji: 12.05

ml

Polecane