Czy kupując zwracam uwagę na kraj produkcji towaru?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy kupując zwracam uwagę na kraj produkcji towaru?
Wojna na Ukrainie nie zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu w Polsce - ocenia Mariusz Dziwulski z PKO BP.Foto: Yummypic/Shutterstock

To bardzo częsta praktyka. Produkty spożywcze sprowadzane zza zagranicy, w sklepach opisywane są jako polskie.

Posłuchaj

Czy staram się kupować tylko polskie produkty? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Handlowcy zorientowali się, że Polacy coraz częściej kierują się tzw. "patriotyzmem konsumenckim". Przypadki fałszowania badają w sklepach min. organizacje rolników i zapowiadają pozwy przeciwko nieuczciwym sprzedawcom.

Czy kupując zwracam uwagę na kraj produkcji towaru?

– Teraz na tapecie najczęściej są warzywa, owoce i ich kraj pochodzenia, co wynika z przepisów, że taka informacja powinna być uwidoczniona dla konsumenta. Podczas naszych lokalnych kontroli też zdarzyły się przypadki, gdzie w sklepach do wiadomości konsumentów były podawane błędne informacje, czyli np. że warzywa były pochodzenia polskiego, natomiast nasze ustalenia dowodziły, że był to produkt z Belgii, Holandii czy Włoch i te prawidłowe informacje były na oryginalnym opakowaniu. Bywa też, że te nieprawidłowości idą w odwrotną stronę, czyli produkt jest deklarowany jako pochodzący z kraju innego niż Polska, a okazuje się polski – mówiła Beata Manios, rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie.

– Sytuacja, którą widzimy obecnie, pokazuje, że konsumenci zwracają uwagę na pochodzenie produktu, bo skoro zagraniczne firmy oklejają się polskimi barwami narodowymi, to znaczy, że jest popyt na polskie produkty i ludzie chcą je kupować. Bardzo często jest tak, że wiele rodzimych marek kojarzonych jako polskie zostały dawno wykupione przez firmy zagraniczne i my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bardzo często zwracam uwagę na kraj produkcji, ale kiedy już wiem, że dana firma jest polska, nie muszę sprawdzać tego codziennie – Mateusz Perowicz, koordynator aplikacji "Pola", umożliwiającej sprawdzanie pochodzenia kupowanych produktów.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu "dlahandlu.pl"),Bożenna Kolba (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości), Beata Manios (rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie), Mateusz Perowicz (koordynator aplikacji "Pola", Klub Jagielloński), Magdalena Wrotek-Figarska (Stowarzyszenie "Sady Grójeckie")
Godzina emisji12.07
Data emisji: 24.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane