Janusz Kowalski o negocjowaniu budżetu UE: totalna opozycja nie pomaga
2020-02-22, 10:02 | aktualizacja 2020-02-22, 11:02
– Jesteśmy w przełomowym okresie w historii Polski, ponieważ decyzje budżetowe UE, które zapadną w tym roku będą miały wpływ na naszą gospodarkę na najbliższe kilkadziesiąt lat – powiedział Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski. Gośćmi audycji byli również przedstawiciele największych ugrupowań parlamentarnych.
Posłuchaj
Bez porozumienia skończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej poświęcony budżetowi unijnemu. Szefowie państw Wspólnoty przez dwa dni starali się znaleźć kompromis w sprawie tego, jak powinny wyglądać wydatki po 2020 roku. Oczekiwania państw UE były skrajnie różne. Grupa krajów określających się jako "oszczędni" chciała budżetu mniejszego o około 300 mld euro od tego, co proponowali tak zwani "przyjaciele spójności", do których należy Polska.
"Należy chronić naszą energetykę"
Janusz Kowalski ocenił, że w negocjacjach budżetowych "nie pomaga teraz totalna opozycja, która szaleńczo wzywa do poparcia Berlina i Paryża w kontekście Zielonego Ładu". – Nie można zastąpić nagle polskich elektrowni węglowych wiatrakami czy fotowoltaiką. To oznaczałoby ogromne problemy polskiej gospodarki – powiedział poseł. Zauważył on również, że negocjacyjna gra toczy się o miliardy euro. – Jestem jednak zwolennikiem tego, by nie transformować polskiej gospodarki w sposób szkodliwy, przez który będzie wzrastało ubóstwo. Należy ochronić naszą elektroenergetykę, by ceny energii były jak najniższe. Żaden fundusz unijny nie jest w stanie sfinansować tego kosztu – mówił.
Jan Grabiec zauważył zaś, że mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii budżet Wspólnoty będzie większy niż siedem lat temu. – Zła wiadomość jest jednak taka, że dla Polski pieniędzy będzie mniej i to aż o 100 miliardów złotych. Decyzja w tej sprawie zapadła dwa lata temu – powiedział polityk PO. Podkreślił on, że „budżet UE jest kwestią wieloletniego maratonu, a teraz mamy finisz tych negocjacji”. – PiS zmarnował trzy lata i nie walczył o większe środki dla polskich rolników, samorządów i na infrastrukturę. To jest smutna prawda – stwierdził Grabiec.
Paweł Sałek wskazał, że w tegorocznych negocjacjach budżetowych Unia znalazła się w zupełnie nowych okolicznościach finansowo-prawnych. – Wspólnotę opuściła Wielka Brytania, dlatego takiej sytuacji w UE jeszcze nie było jeżeli chodzi o kształtowanie budżetu – zauważył minister z Kancelarii Prezydenta.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
"Budżet może być mniejszy"
Według Agnieszki Ścigaj negocjacje budżetowe pokazują coraz większe rozbieżności w interesach państw członkowskich UE. – Są dwa obozy z różnymi stanowiskami i żaden nie jest zadowolony. Negocjacje budżetowe nie są łatwe i będą jeszcze trwały – stwierdziła. Poseł zaznaczyła również, że ważne jest nie tylko ile pieniędzy Polska dostanie w nowej perspektywie budżetowej, ale jak efektywnie będzie umiała je wydawać. – Te środki powinny trafić do przedsiębiorców i organizacji pozarządowych – dodała.
Bartosz Kownacki przypomniał zaś, że od wielu lat mówiło się o mniej korzystnych unijnych perspektywach budżetowych dla Polski, ponieważ nasz kraj znacznie się już rozwinął. – Jest dużo biedniejszych państw, dlatego siłą rzeczy ten budżet może być mniejszy. Są przez to państwa, które będą większymi beneficjentami unijnych pieniędzy. To jest oczywiste – stwierdził gość radiowej Trójki.
Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że "negocjacje budżetowe powinny dotyczyć nie tylko kwoty, ale też środków, które będą wpływały z dodatkowych źródeł". – Jeżeli chcemy do Polski przyprowadzić budżet na trochę wyższych wskaźnikach, to Polska musi mieć świadomość, że z Brukselą nie można ciągle wojować, bo ciągłe spory z organami UE m.in. w temacie reformy wymiaru sprawiedliwości sprawiają, że mamy przy negocjacyjnym stole gorsze karty – powiedział polityk Lewicy.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Jan Grabiec (PO), Bartosz Kownacki (PiS), Agnieszka Ścigaj (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Janusz Kowalski (Solidarna Polska)
Data emisji: 22.02.2020
Godzina emisji: 9.08
jp/ml