Bronisław Kamiński: czuję się Polakiem, ale staram się rozumieć wszystkich
Gościem nadawanego ze Szklarskiej Poręby, specjalnego wydania "Godziny prawdy", był Bronisław Kamiński – filozof, publicysta, a także wielki patriota.
Dzieci na Dworcu Głównym w Warszawie, w drodze na kolonię letnią zorganizowaną przez Polski Związek Obrony Kresów Zachodnich
Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji
W specjalnym wydaniu audycji, nagranym podczas Festiwalu "Trójka Górom" w Szklarskiej Porębie, pan Bronisław opowiedział Michałowi Olszańskiemu o trudnych doświadczeniach z dzieciństwa spędzonego na Podolu, o przymusowym przesiedleniu na Dolny Śląsk oraz o tym, jak wszystkie to, co spotkało go w życiu, wpływa na jego dzisiejszą działalność na rzecz pojednania Polaków, Ukraińców i Niemców.
– Trzeba coś robić, działać, żeby przyszłość była bardzie pokojowa, niż przeszłość. Tak mi przypadło w życiu, że jestem wciąż na jakichś pograniczach. Obecnie żyję w Kudowie, na pograniczu z Czechami, ale i z Niemcami, bo oni stąd właśnie zostali przesiedleni do Niemiec i z nimi się spotykam także. Zbudowaliśmy tu w 2000 roku pomnik trzech kultur, na zakończenie stulecia i tysiąclecia, żeby zamknąć to jakimś gestem pokoju. Powstał on w formie tęczy w nawiązaniu do biblijnego łuku tęczy z czasów Noego po potopie. Umieściliśmy na nim trzy tablice: po polsku, czesku i po niemiecku i cieszy się to powodzeniem u wszystkich, jest dobrym przykładem – opowiada gość Michała Olszańskiego.
***
Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: Michał Olszański
Gość: Bronisław Kamiński (filozof, publicysta)
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 12.08