Mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Piotr Swat

Od początku lutego obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która rozszerza liczbę uprawnionych do preferencyjnych składek na ZUS.

Posłuchaj

Mały ZUS plus dla wszystkich przedsiębiorców – tak czy nie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Z ulgi można skorzystać jeśli przychód w 2019 roku nie przekroczył 120 tysięcy. To ważna zmiana, którą być może warto rozszerzyć. Trzeba pamiętać, że wnioski prowadzący działalność mogą składać do 2 marca.

Mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców?

– Każde tego typu rozwiązanie musi być w jakiś sposób ograniczone. Instytucja małego podatnika w PIT i CIT również jest ograniczona limitem. Definicja małej firmy też jest ograniczona w ten sposób. Jakoś te definicje trzeba sformułować, trzeba jakoś uchwycić grupę tych najmniejszych. Czy jest istotna granica pomiędzy firmą, która ma np. 119 tys., a firmą z 121 tys. przychodu? – pyta retorycznie Marek Niedużak z Ministerstwa Rozwoju. – Taka jest natura każdej granicy, że rozdziela ona jedną grupę od drugiej – dodaje.

– Składki na ubezpieczenia społeczne od pozarolniczej działalności gospodarczej należy uzależnić tylko i wyłącznie od dochodu, a nie od przychodu. Nie przychód powoduje to, że jesteśmy bogatsi, tylko to, że jesteśmy bogatsi i stać nas na zapłacenie składki na ubezpieczenie społeczne, powoduje dochód, jaki uzyskujemy. Postulowaliśmy o to, żeby iść o krok dalej, tzn. żeby przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą płacili składki na ubezpieczenia społeczne tylko od dochodu – mówi Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Adam Abramowicz (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Marek Niedużak (Ministerstwo Rozwoju)
Godzina emisji12.05
Data emisji: 19.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane