Szepty, szelesty i miłość do polszczyzny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szepty, szelesty i miłość do polszczyzny
Brytyjski filmowiec i twórca Patrick Ney odbiera Nagrodę BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich, 16 października 2019 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

W piątek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego. Z tej okazji w "Klubie Trójki" spotkaliśmy się z człowiekiem, dzięki któremu "świeżym uchem" posłuchaliśmy naszego ojczystego języka.

Posłuchaj

Patrick Ney - Anglik, który bezwarunkowo pokochał Polskę (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Patrick Ney pochodzi z Wielkiej Brytanii, w Polsce mieszka od 2010 roku. Najpierw nauczył się języka, potem zafascynowała go polska historia. Jego anglojęzyczne filmy o ważnych wydarzeniach i postaciach oglądają w sieci miliony osób. 

Patrick po raz pierwszy odwiedził Polskę w 2007 roku i od tamtej pory, jak sam mówi, zaczął nazywać nasz kraj swoim domem. Wielokrotnie podkreślał, że jego decyzja od przeprowadzce z Anglii, wynikała z "fascynacji krajem przepełnionym miłością, tragiczną przeszłością, pięknem i odwagą". Polaków nazywa "poetami i rycerzami w jednej osobie", a ich historię jedyną w swoim rodzaju. To sprawiło, że postanowił podjąć wyzwanie opowiedzenia o Polsce.

– Język polski poznałem 13 lat temu, gdy poznałem pewną Polkę, w której się zakochałem. Na początku wydawało mi się, że jest to mur dziwnych dźwięków. Uważam go za przepiękny, ale dla Anglików jest to dziwny język. Nic mi początkowo nie przypominał. Z czasem jednak, zakochałem się nie tylko w kraju, ale i w mowie. Jestem tu prawie 10 lat, mówię po polsku na co dzień, śnię po polsku. Nawet gdy wracam do Anglii, łapię się na tym, że mówię już i myślę jak Polak. Można powiedzieć, że z angielskiej poczwarki, stałem się polskim motylem – opowiadał Patrick Ney.

Na co dzień pracuje w marketingu cyfrowym, ale po godzinach zajmuje się produkcją filmów poświęconych polskiej kulturze, historii i społeczeństwu – czasem po angielsku, czasem po polsku, opowiada o rzeczach radosnych, ale i gorzkich.

Za relację z obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i promocję historii Polski wśród osób anglojęzycznych otrzymał nagrodę Złoty BohaterON 2019. Jest także autorem cyklu "63 days" – o Powstaniu Warszawskim. 

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawczyni: Sylwia Héjj
Gość: Patrick Ney (przedsiębiorca, pisarz, bloger, vloger)
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Polecane