Dzieci i rodzice w walce z depresją

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieci i rodzice w walce z depresją
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

– Często, kiedy trafia do mnie nastolatek, który zaczyna mieć objawy depresji, moje poczucie jest takie, że chętnie skierowałabym na terapię rodziców tego dziecka. Nie chodzi o to, żeby oskarżać rodziców, ale o to, żeby o nich zadbać  – mówiła w Trójce psychiatra i psychoterapeutka Katarzyna Szaulińska na kilka dni przed Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, przypadającym na 23 lutego.

Posłuchaj

Depresja u dzieci i nastolatków. Gdzie szukać jej źródeł? (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Polsce z depresją zmaga się nawet do 3 mln ludzi. Tylko w 2018 roku 97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło w Polsce samobójstwo, co czyni nas drugim w Europie krajem z największą liczbą samobójstw nieletnich. Niebagatelną rolę w kształtowaniu samopoczucia dziecka odgrywa wychowanie i rodzice. Dlaczego współcześnie muszą uczyć się oni podstaw takich jak budowanie więzi i rozmowy z dzieckiem? Dlaczego i kiedy to zatraciliśmy tę umiejętność?

W Polsce na depresję choruje 1,1, proc. młodych ludzi w wieku od 15 do 19 lat Foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński W Polsce na depresję choruje 1,1, proc. młodych ludzi w wieku od 15 do 19 lat Foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński

– Nie zatraciliśmy tego, tylko po prostu nikt nas tego nie nauczył, nie mieliśmy przykładu. Gdyby cofnąć się wstecz, każdy z nas jest czyimś dzieckiem i być może my sami mamy problem z wiedzą na temat tego, czym jest dobra więź, bo sami jej nie doświadczyliśmy. Nie mając takiego doświadczenia, trudno je budować z następnym pokoleniem – wnioskuje dr n.med Katarzyna Szaulińska –  Na depresję choruje cała rodzina i pojawienie się depresji jest wynikiem problemów, które pojawiają się w całej rodzinie – dodaje.

Gościem audycji była także Lucyna Kicińska, członkini Polskiego Towarzystwa Suiscydologicznego oraz Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Lucyna Kicińska (członkini Polskiego Towarzystwa Suiscydologicznego oraz Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw), dr n.med Katarzyna Szaulińska (psychiatra, psychoterapeutka w Zakładzie Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 23.10

kr/gs

Polecane