Wojtek Mazolewski: muzyka Komedy ma silny polski pierwiastek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojtek Mazolewski: muzyka Komedy ma silny polski pierwiastek
Wojtek MazolewskiFoto: Polskie Radio

O wadze twórczości Krzysztofa Komedy dla polskiej muzyki nikogo nie trzeba przekonywać. Z twórczością legendarnego jazzmana postanowił zmierzyć się na swojej najnowszej płycie Wojtek Mazolewski.

Posłuchaj

Wojtek Mazolewski i jego przygoda z muzyką Komedy (Lista osobista/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wojtek Mazolewski Quintet "When Angels Fall" Wojtek Mazolewski Quintet "When Angels Fall"

– Kiedy, zafascynowany jeszcze wtedy rockiem, hard rockiem i punkiem, zacząłem chodzić z moim starszym bratem na różne wydarzenia artystyczne w Trójmieście i widziałem o czym dyskutuje on z innymi muzykami, to najczęściej powtarzającym się nazwiskiem było Komeda. Poszedłem do znajomych na wieczorny odsłuch płyty. Przesłuchaliśmy przy zgaszonym świetle strony A, strony B, a potem rozgorzała poważna dyskusja. Nie potrafię sobie przypomnieć ile miałem lat, może 12, może 16. To była pierwsza polska płyta jazzowa jaka do mnie dotarła. To doświadczenie z Komedą, którego później sam z siebie nie słuchałem, zostało w mojej głowie, aż do mementu, gdy poczułem, że nie jestem w stanie do końca życia grać piosenek, że potrzebuję wolności i skręciłem w stronę muzyki improwizowanej. Wtedy wrócił Komeda, jako taki archetyp kompozytora i muzyka jazzowego. Był najlepszym wzorem – wspomina Wojtek Mazolewski.

Na swojej nowej płycie "When Angels Fall", Wojtek Mazolewski sięgnął po utwory legendy polskiego jazzu i Hollywood Krzysztofa Komedy. Postać to niezwykła, obdarzona wielkim talentem i potencjałem, owiana tajemnicą, której niespodziewana śmierć przerwała pasmo wspaniałych sukcesów i tworzenia pięknych kompozycji.

Wielką inspiracją do nagrania albumu były też filmy takich mistrzów, jak Roman Polański: "Rosemary’s Baby", "Nóż w wodzie", czy Jerzy Skolimowski: "Bariera". Połączenie ich talentu i wrażliwości z muzyką kompozytora do dziś robi wielkie wrażenie i zmusza do myślenia.

To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata.

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Gość: Wojtek Mazolewski (muzyk)
Data emisji: 15.02.2019 
Godziny emisji:
21.18

ml

Polecane