"Dżentelmeni" Guya Ritchiego – udany powrót do brytyjskiego półświatka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 "Dżentelmeni" Guya Ritchiego – udany powrót do brytyjskiego półświatka
Kadr z filmu "Dżentelmeni" Guya Ritchiego. Matthew McConaughey jako Mickey Pearson Foto: mat. promocyjne

– W "Dżentelmenach" Guy Ritchie wraca do swojego ulubionego brytyjskiego półświatka, w którym starzy wyjadacze walczą z młodymi, żądnymi władzy wilkami, gangsterzy walczą z napływem "bandyterki" z zagranicy, a świat się zmienia. No i w tym wszystkim musi odnaleźć się Mickey Pearson – mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński o najnowszym filmie twórcy "Przekrętu", który możemy oglądać w polskich kinach.

Posłuchaj

"Dżentelmeni", czyli Guy Ritchie znów w formie (ABC popkultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Londyński półświatek obiega plotka, że Mickey Pearson (w tej roli Matthew McConaughey), Amerykanin, który zbudował tu narkotykowe imperium, chce się wycofać z rynku. Może nie służy mu klimat albo obawia się brexitu. Grunt, że rodowici brytyjscy bandyci węszą okazję do przejęcia jego biznesu. Sypią się oferty, groźby, pochlebstwa. Niektórzy próbują szantażu albo przekupstwa. Pearson jednak najwyraźniej nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. By mu w tym pomóc, niektórzy bardziej niecierpliwi sięgają po broń. A pewien cwany i dowcipny dziennikarz (Hugh Grant) szykuje przekręt, który może zmienić reguły gry. Pearson okazuje się jednak mistrzem gangsterskiej wolnej amerykanki. Zaczyna się bardzo kosztowna wojna, ale dżentelmeni przecież nie rozmawiają o pieniądzach.

Michelle Dockery i Matthew McConaughey  w  "Dżentelmenach" Guya Ritchiego  Foto: mat. promocyjne Michelle Dockery i Matthew McConaughey w "Dżentelmenach" Guya Ritchiego Foto: mat. promocyjne

– Główny bohater, Mickey Pearson jest dla mnie alter ego reżysera. Obaj są panami po pięćdziesiątce, którzy rzucili szkołę w bardzo młodym wieku, żeby zajmować się swoimi pasjami, obaj dzięki ciężkiej pracy i tupetowi zajęli bardzo wysoką pozycję w swoich środowiskach. Obu oskarża się o to, że "zmiękczyły" ich słuszny wiek i pieniądze. Poza tym, zarówno Mickey Pearson, jak i Guy Ritchie w "Dżentelmenach" potwierdzają, że chociaż może są ze starej szkoły, to wciąż potrafią przywalić "na odlew" – stwierdza Łukasz Muszyński.

W obsadzie "Dżentelmenów" oprócz Matthew McConaughey i Hugh Granta pojawili się Colin Farell, Charlie Hunnam, Michelle Dockery oraz Eddie Marsan. 

W audycji ponadto:

  • Drugi sezon serialu "Genialna przyjaciółka" na podstawie cyklu powieści Eleny Ferrante, o którym opowiedziała dziennikarka filmowa Małgorzata Steciak;
  • Muzyczne jaskółki zwiastujące ciekawe premiery nadchodzących tygodni.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Autor materiału dodatkowego: Jan Niebudek
Goście: Małgorzata Steciak (dziennikarka filmowa), Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl),
Data emisji: 16.02.2019 
Godzina emisji: 12.05

mat. prasowe/kr/ml

Polecane