Dlaczego gęsia skórka nie pojawia się na twarzy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego gęsia skórka nie pojawia się na twarzy?
zdjęcie ilu stracyjneFoto: shutterstock

– Moim zdaniem pojawia się, ale dosyć ciężko jest ją zauważyć – mówi dr Tomasz Rożek.

Posłuchaj

Czy można zobaczyć gęsią skórkę na twarzy? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Mężczyźni po okresie dojrzewania mają na twarzach włosy, które są idealnie przycięte i ich nie widać, albo króciutkie – taki włos ciężko unieść, albo bardzo długie, które są ciężkie w porównaniu z włosami np. na przedramieniu. U kobiet i dzieci również mamy włosy na twarzach, natomiast są one bardzo cieniutkie i jest ich bardzo mało. Przez to również łatwiej dojrzeć gęsią skórkę na przedramieniu, niż na twarzy. Niemniej, gęsia skórka pojawia się tam gdzie są włosy i występuje w dwóch sytuacjach: gdy jest nam zimno i gdy następuje duży przypływ stresu lub emocji – wyjaśnia dr Rożek.

- Obydwie te sytuacje mają głębokie uzasadnienie prawdopodobnie ewolucyjne. Jak nam jest zimno, to naturalne, że nasze ciało, bez świadomego udziału, chce stworzyć taką warstwę izolującą.

Drugi powód, czyli strach, obserwujemy nie tylko u "włochatych" zwierząt, ale również u ... ryb. Jednym ze sposobów na obronę jest przekonanie, by zrobić siebie większymi niż jesteśmy, czyli "napuszyć się". Idealny sposób: nastroszmy włosy i dzięki temu wyglądamy groźniej - tłumaczy dr Rożek.

Dziś takie stroszenie włosów może wyglądać bardziej groteskowo niż groźnie, ale odruch pozostał - podsumował dr Tomasz Rożek. 

      

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Polecane