Czy prawa dłużników powinny być lepiej chronione?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy prawa dłużników powinny być lepiej chronione?
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kittisak Jirasittichai

W Ministerstwie Sprawiedliwości pojawiły się nowe pomysły, które mają chronić prawa obywateli.

Posłuchaj

Czy państwo powinno lepiej chronić zadłużonych obywateli? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Po pierwsze zakaz egzekucji długu z nieruchomości, kiedy dług jest ułamkiem wartości mieszkania czy działki. Po drugie ograniczenia w sprzedawaniu długów, ponieważ nie mamy jasnych zasad obrotu nieruchomościami. Po trzecie poszerzenie obowiązków komorników, którzy musieliby weryfikować zasadność prowadzonej egzekucji.

Czy prawa dłużników powinny być lepiej chronione?

– Nie chodzi tu o hipotekę czy innego rodzaju zabezpieczenie, tylko o sytuację, w której mamy niewielki dług, często pochodzący z różnego rodzaju pożyczek, działalności lichwiarskiej. Są to niewielkie długi, które urastają do gigantycznych rozmiarów wskutek ogromnych kosztów pozaodsetkowych, w tej chwili nieograniczonych. Dlatego proponujemy wprowadzić te ograniczenia. Dla przytłaczającej większości Polaków to właśnie dach nad głową jest gwarantem podstawowego bezpieczeństwa i państwo jest zobowiązane dbać o te podstawowe potrzeby. Pozbawienie kogoś mieszkania za niewielki dług w wysokości, np. 3 tys. złotych absolutnie nie jest właściwe – argumentuje wiceminister sprawiedliwości oraz pełnomocnik rządu ds. praw człowieka prof. Marcin Warchoł.

– Wydaje się, że to może zaburzyć sposób funkcjonowania egzekucji. Art. 804, gdzie komornik nie jest uprawniony do badania zasadności i zmagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym, czyli wyrokiem sądu, może spowodować to, że stosując klauzulę sumienia, wkraczamy w kompetencje sądu orzekającego. Dla nas, dla komorników, organów powołanych do wykonywania orzeczeń sądowych przepisy proceduralne powinny być jasne i nie może być zbyt wielu dowolności. Te dowolności mogą kończyć się patologicznymi sytuacjami – stwierdza Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich), Monika Janus (rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej), Krystyna Krzekotowska (Uczelnia Łazarskiego), Roman Sklepowicz (prezes Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Przez System Bankowy i Prawny), Michał Sokołowski (radca prawny, Stowarzyszenie "Dłużnik ma prawo"), prof. Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka), 
Godzina emisji12.07
Data emisji: 12.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane