Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich: wyniki polskich portów są imponujące

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich: wyniki polskich portów są imponujące
Główne obchody 100. Rocznicy Zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do MacierzyFoto: PAP/Adam Warżawa

– Widzimy od paru lat dużą ekspansję polskich portów. Te wyniki są imponujące. Praktycznie co roku wzrosty są dwucyfrowe – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zdaniem Alberta Świdzińskiego z portalu Strategy&Future trudno będzie zmienić sytuację polskich portów.

Posłuchaj

Konrad Pawłowski oraz Albert Świdziński o potencjale polskich portów (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W Pucku (woj. pomorskie) odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. O tym, czy Polska wykorzystuje potencjał, jaki daje dostęp do morza, mówili w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Albert Świdziński z portalu Strategy&Future. 

duda 1200 ppa.jpg
Prezydent: ludzie przelali krew, aby Polska mogła mieć dostęp do morza

– Polska nie miała wielkiej tradycji kupieckiej ani przesadnie rozwiniętych tradycji morskich. Trudno będzie to zmienić. Oczywiście istnieje pewna szansa na zwiększenie roli Bałtyku, ale to daleka droga. Jesteśmy po prostu ograniczeni geograficznie – ocenił Albert Świdziński.

Konrad Popławski jest jednak większym optymistą. – Widzimy od paru lat dużą ekspansję polskich portów. Te wyniki są imponujące. Praktycznie co roku wzrosty są dwucyfrowe. Już w zeszłym roku polskie porty przekroczyły ponad 100 milionów ton przeładunków w portach. Porty mogą stać się zapleczem nie tylko dla Polski. Już teraz toczą się rozmowy na temat tego, żeby w większym stopniu były wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z Czech czy Słowacji – stwierdził ekspert.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Albert Świdziński (Strategy&Future)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 17.45

kad/mk

Polecane