Zakaz używania telefonów dla uczniów w szkole?
2020-02-11, 13:02 | aktualizacja 2020-02-12, 14:02
Specjalna grupa robocza utworzona w Ministerstwie Cyfryzacji rozważa pomysł wprowadzenia na terenie szkół strefy wolnej od urządzeń mobilnych, w tym telefonów komórkowych.
Posłuchaj
Co ciekawe, ankietowani niedawno podczas Forum Oświatowego dla Nauczycieli i dyrektorów, w zdecydowanej większości opowiedzieli się ''za''. W tej chwili kwestię używania telefonów regulują zapisy w szkolnym statucie. I, jak łatwo się domyślić, przyjęte rozwiązania są różne…
Zakaz używania telefonów dla uczniów w szkole?
– Tworzenie i nakładanie zakazów na młodych ludzi nie do końca się sprawdza, ale ustalanie zasad z dziećmi i młodzieżą to już coś zupełnie innego. Jeżeli chodzi o pomysł zakazu korzystania z urządzeń mobilnych w szkołach, jest to chęć rozwiązania bardzo złożonego problemu bardzo płytkim rozwiązaniem. Problem leży trochę głębiej. Chodzi przede wszystkim o to, jak wykorzystujemy te urządzenia mobilne i możemy nauczyć dzieci korzystania z nich mądrze. Mamy to tego bardzo dużo narzędzi – argumentuje wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
– Według prawa jest możliwe wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych na lekcji, natomiast nie można wprowadzić całkowitego zakazu korzystania z telefonów w szkołach, w tym na przerwach. Byłoby to zbyt daleko idące, z uwagi na to, że dziecko powinno mieć możliwość korzystania z telefonu, chociażby po to, żeby skontaktować się z rodzicem. Korzystanie z telefonu np. w sekretariacie szkoły na pewno ogranicza prawo do prywatności prowadzenia takiej rozmowy i na pewno nie mamy w Polsce takiego przepisu, który został wprowadzony w grudniu we Francji, który umożliwia wprowadzenia całkowitego zakazu korzystania z telefonu na terenie szkół – mówi adwokat Piotr Stankiewicz.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wanda Buk (wiceminister cyfryzacji), Zofia Grudzińska (nauczycielka, psycholog, koordynatorka ruchu społecznego "Obywatele dla Edukacji "), Iga Kazimierczyk (Fundacja "Przestrzeń dla edukacji"), Elżbieta Piotrowska-Gromniak (Stowarzyszenie "Rodzice w Edukacji"), Piotr Stankiewicz (adwokat), dr Krystyna Starczewska (Krajowe Forum Oświaty)
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 12.08
kr
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: