Czy honorować anonimowe donosy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy honorować anonimowe donosy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

W ubiegłym roku do izb i urzędów skarbowych trafiło aż 50 tysięcy donosów. W większości są to donosy anonimowe, ale i tak wszystkie poddawane są analizie.

Posłuchaj

Czy należy rozpatrywać anonimowe skargi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Każdy musi być sprawdzony przez urzędników. Donosimy w sprawie nowego telewizora, samochodu, którego zakup wydaje się nam podejrzany. Donosimy w sprawie zakupu nieruchomości, a nawet "wystawnego trybu życia". Większość donosów nie potwierdza się, dlaczego zatem są rozpatrywane. 

Czy honorować anonimowe donosy?

– Mamy obowiązek, żeby każda informacja, która wpływa do urzędu, była analizowana i to robimy. Około 80 proc. tych zawiadomień nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym. W naszym województwie w skali roku jest to około 2 tys. zawiadomień. Tylko osoba, wobec której było skierowane fałszywe zawiadomienie, może wnieść powództwo o oczernianie, natomiast my dostając taką informację nie wiemy, od kogo to jest – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Agata Szpakowska.

– Historia jest wielką nauczycielką życia, więc ta przeszłość i ciąży i powinniśmy wyciągać z niej daleko idące wnioski, tzn. traktować donosy jako instrument co najmniej niezwykle kłopotliwy, jeżeli nie zły sam w sobie. Jeżeli ktoś jest gotowy zapłacić chociaż minimalną cenę, jaką jest ujawnienie swojej tożsamości w donosie w konkretnej sprawie, to nie ma o czym mówić. Anonimowe donosy zdecydowanie są zachowaniami wynikającymi z niskich pobudek – ocenia dr Wiesław Baryła, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS Sopot.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Wiesław Baryła (psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS Sopot), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Paweł Grzelak (agencja badawcza "4P Research Mix"), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Marta Szpakowska (rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie), Marcin Waszak (ForumIdei Fundacji im. Stefana Batorego)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji12.07

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane