Szymon Kobylarz: wystawa była zderzeniem się z młodzieńczą przeszłością
2020-02-08, 15:02 | aktualizacja 2020-02-10, 19:02
W audycji przenosimy się do lat 90. i do początków kultury hip-hop w Polsce. Wystawa "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" z Muzeum Śląskiego w Katowicach została wybrana przez naszych słuchaczy, jako najważniejsze wydarzenie minionego roku.
Posłuchaj
Hip-hop narodził się pod koniec lat 70. XX wieku w środowiskach ubogich Afroamerykanów. Dla większości z nich stanowił często jedyną dostępną formę publicznej wypowiedzi. Dla ludzi żyjących w ubogich dzielnicach amerykańskich metropolii stał się szansą na ich opuszczenie. Przeszczepiony na polski grunt w latach 90. został pozbawiony politycznego wymiaru walki z rasizmem i wykluczeniem. Nie stał się jednak pustą formą i sztuczną kopią swojego amerykańskiego pierwowzoru.
– Hip-hop bardzo się zmienił. Ta wystawa w gruncie rzeczy opowiada o latach 90 i hip-hopie, jako subkulturze, która była w jakimś stopniu dominującą w tamtych czasach. Nie ukrywam, że to część mojej biografii. Sam zajmowałem się hip-hopem, ale nie odniosłem żadnych, dużych sukcesów i byłem przed chwilę raperem, malowałem graffiti i zagrałem kilka koncertów – mówi Szymon Kobylarz, kurator wystawy. – To część mojej biografii. Wystawa była zderzeniem się z młodzieńczą przeszłością – dodaje.
Wciąż można zobaczyć wystawę, dzięki internetowej wycieczce po ekspozycji "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003".
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska
Data emisji: 8.02.2020
Godziny emisji: 13.33
mat. prasowe/kw