Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Sudowoodo

Ma długą brodę, ubiera się w kolorowe szaty i w pewnym sensie jest św. Mikołajem, ponieważ każdego dnia przynosi dzieciom najpiękniejsze prezenty.

Posłuchaj

Jak postrzegają rzeczywistość dzieci z autyzmem? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Te prezenty to uwaga, przyjaźń i chęć zrozumienia tego, czego nie chce rozumieć świat. Adrian Borowik z "Autyzm – warsztaty. Przylądek Dobrej Nadziei" przyjechał do Zagadkowego Studia, by opowiedzieć o codzienności dzieci, które widzą świat inaczej.

– Osobom ze spektrum autyzmu jest trudno patrzeć innym w oczy, bo już tak mają skonstruowany system nerwowy. Dużym wyzwaniem jest dla nich nawiązywanie relacji, znajomości. Jeżeli chcecie, żeby ktoś zachowywał się w taki sposób, w jaki wy chcecie, żeby się zachowywał, będzie łatwiej, gdy wy zaczniecie się tak zachowywać. Jeżeli chcecie, żeby ktoś był dla was miły, to, zamiast krzyczeć na niego i wymagać, żeby był miły, można spróbować takiej sztuczki, żeby samemu zacząć się zmieniać i pokazywać, jak to jest być miłym dla innego – mówił do Trójkowych dzieci Adrian Borowik.

Naszemu gościowi towarzyszyli: 7-letnia Pola, 9-letni Patryk oraz ich mama Magdalena Michalak. Oni wszyscy zaprosili Waszych rodziców na Międzynarodową Konferencję Szkoleniową "Autyzm. Spektrum elastyczności", która odbędzie się w dniach 14-15 marca w Gliwicach.

W Zagadkowym Studiu pojawił się także popularyzator nauki, który swoją opowieścią potrafi zainteresować najbardziej rozbrykane dziecko. Usłyszeliśmy głos najprawdziwszej mumii! Wytropiliśmy miejskie zwierzęta i przenieśliśmy się nad brzeg oceanu, w którym dzięki wielorybom, odbywają się najpiękniejsze koncerty świata. O tym wszystkim opowiedział nam Wojciech Mikołuszko.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Adrian Borowik ("Autyzm – warsztaty. Przylądek Dobrej Nadziei"), Magdalena Michalak (mama dzieci dotkniętych autyzmem), Wojciech Mikołuszko (popularyzator nauki)
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 9.06

kr/mat. promocyjne


Polecane