Smakowicie i zdrowo, czyli kuchnia warzywna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Smakowicie i zdrowo, czyli kuchnia warzywna
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Alexander Raths

– Nie od dziś można zerknąć na piramidę zdrowego żywienia. Na samym dole jest aktywność fizyczna, a zaraz po niej są właśnie warzywa i owoce – podkreśla autorka audycji Katarzyna Pruchnicka. 

Posłuchaj

Warzywa zimą na wiele sposobów (A nuż, widelec/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak radzić sobie zimą, kiedy warzyw i owoców jest nieco mniej? Czy rzeczywiście ten okres, to czas w którym musimy jeść mniej takich produktów? 

– Jest jakiś stereotyp, że zimą jest trudniej o te warzywa i owoce, ale staram się i zachęcam innych, aby ten weganizm był sezonowy i lokalny. Najlepiej jeść takie warzywa, które o danej porze są dostępne. Zimą jest ich dużo: cebula, pory, warzywa korzeniowe, które dobrze się przechowuje, a do tego dochodzą dynie czy grzybki. Menu trzeba układać z głową – radzi autorka bloga kulinarnego Alicja Rokicka. Co najlepiej przyrządzić z warzyw o tej porze roku? – Moim ulubionym sposobem na przyrządzanie warzyw zimą, jest ich pieczenie. Ostatnio piekłam brukselkę w gęstym sosie na bazie miodu, który można zastąpić np. syropem klonowym. Do tego sól, pieprz i płatki chili. Cała potrawa gęstnieje, brukselkę miesza się w tym sosie, a końcowy efekt i smak jest niesamowity – dodaje Alicja Rokicka. 

Jakie jeszcze warzywa warto przyrządzić w piekarniku?

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Alicja Rokicka (autorka bloga kulinarnego)
Data emisji: 06.02.2020
Godzina emisji: 11.30

kw

Polecane