Antoni Skotnicki – człowiek z podwójnym powołaniem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Antoni Skotnicki – człowiek z podwójnym powołaniem
Aleksander SkotnickiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Aleksander Skotnicki to wybitny lekarz, któremu setki osób zawdzięczają życie. To również pasjonat dokumentujący losy ludzi pochodzenia żydowskiego, uratowanych przez Oskara Schindlera, któremu setki osób zawdzięczają przywracanie pamięci.

Posłuchaj

Aleksander Skotnicki – lekarz, który walczy o pamięć (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu. Aleksander Skotnicki w rozmowie z Katarzyną Kachel i Maciejem Kwaśniewskim" "Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu. Aleksander Skotnicki w rozmowie z Katarzyną Kachel i Maciejem Kwaśniewskim"

– Profesor Aleksander Skotnicki to wyjątkowa postać. Myślę, że bardziej znany jest na świecie, niż w Polsce, a związane to jest nie tylko z jego działalnością naukową, medyczną, ale przede wszystkim, z działalności społecznej, polegającej na docieraniu do ludzi ocalonych z Holokaustu. Będąc pod wpływem głośnego filmu "Lista Schindlera", w pewnym momencie zauważył on w witrynie księgarni małą, niepozorną książkę napisaną przez Stellę Müller-Madej, jedną z ocalonych przez Oscara Schindlera. Skotnicki postanowił ją odnaleźć i wtedy zobaczył ogrom dziedzictwa, które kryło się za nią i kolejnymi osobami, do których docierał – opowiada Maciej Kwaśniewski, który wraz z Katarzyną Kachel napisał książkę "Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu. Aleksander Skotnicki w rozmowie z Katarzyną Kachel i Maciejem Kwaśniewskim".

Są postawy, które są niezmienne bez względu na okoliczności historyczne. Są wybory, które determinuje zmysł moralny i elementarne poczucie ludzkiej solidarności.

Aleksander Skotnicki w rozmowie z dwójką dziennikarzy opowiada o swojej codziennej walce o życie pacjentów z białaczką i o przeszczepach szpiku, które pozwalają okiełznać chorobę. Druga jego pasja i obszar niestrudzonej aktywności to przywracanie powszechnej pamięci niewiarygodnych losów podopiecznych Oskara Schindlera ocalonych przez niego z Holokaustu.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: "Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat" Moniki Kassner poleca Gabriela Sierocińska-Dec;
  • Dzieje się historia: "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika" Tomasza Potkaja i "Rodzina z niepamięci" Zbigniewa Gluzy;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego globalizacji w kontekście historycznym.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Maciej Kwaśniewski (współautor książki "Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu. Aleksander Skotnicki w rozmowie z Katarzyną Kachel i Maciejem Kwaśniewskim")
Data emisji: 4.02.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. prasowe/ml

Polecane