Czy rodzice powinni decydować o edukacji seksualnej swoich dzieci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy rodzice powinni decydować o edukacji seksualnej swoich dzieci?
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/fieldwork

W Gdańsku trwa kampania działaczy Stowarzyszenia "Odpowiedzialny Gdańsk", którzy protestują przeciwko dodatkowej edukacji seksualnej w szkołach.

Posłuchaj

Czy rodzice powinni mieć wpływ na edukację seksualną w szkołach? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Chodzi o program edukacji seksualnej "Zdrowe love" wprowadzony przez samorząd. To zajęcia pozalekcyjne, dobrowolne, finansowane przez miasto. Spór o edukację seksualną w szkołach nie dotyczy jednak tylko Gdańska. Podobna dyskusja, od dłuższego czasu toczy się w Krakowie.

W szkołach są już zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, podczas których prowadzona jest edukacja. Czy to jednak wystarczy?

Czy rodzice powinni decydować o edukacji seksualnej swoich dzieci?

– Program, który proponuje urząd miasta Gdańska, według wszelkich statystyk, uniemożliwi naszym dzieciom posiadanie zwykłych, zdrowych rodzin i budowanie normalnych relacji. Ten program po prostu jest destrukcyjny. Zachowania homoseksualne można sprowokować i o tym świadczą statystyki. W Stanach Zjednoczonych wśród młodzieży pomiędzy 14 a 18 rokiem życia, która uczestniczy w takich zajęciach, zwiększa się tzw. aktywność nieheteroseksualna aż o 66 proc. – mówi Marek Skiba, prezes Stowarzyszenia "Odpowiedzialny Gdańsk" i doradca Poradnictwa Rodzinnego Archidiecezji Gdańsk. 

– Mamy takie same cele. Hasła "stop pedofilii", "stop seksualizacji" są też naszymi hasłami. Tym, co nas różni jest sposób, w jaki chcemy realizować nasze cele. My dajemy rodzicom możliwość wyboru poprzez dostarczanie wiedzy ich dzieciom. Propagandowe teksty mówiące o zakamuflowanym zachęcaniu do zachowań seksualnych są wyssane z palca, to nie jest wiedza naukowa – argumentuje z kolei koordynatorka programu "Zdrowe love" Anna Michalska.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Kowalczuk (wiceprezydent Gdańska), Anna Michalska (koordynatorka programu "Zdrowe love"), Barbara Nowak (Małopolski Kurator Oświaty), Mikołaj Pawlak (Rzecznik Praw Dziecka), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Elżbieta Piotrowska-Gromniak (Stowarzyszenie "Rodzice w Edukacji"), Marek Skiba (prezes Stowarzyszenia "Odpowiedzialny Gdańsk", doradca Poradnictwa Rodzinnego Archidiecezji Gdańsk)
Data emisji: 05.02.2020
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

'

                     

Polecane