Czy Unia straci na odejściu Wielkiej Brytanii?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Unia straci na odejściu Wielkiej Brytanii?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pixelbliss

Stało się. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Co roku Brytyjczycy wpłacali do wspólnego unijnego budżetu 10 milionów euro. Chociażby z tego powodu przyszłe budżety Unii zmienią się.

Posłuchaj

Jak Brexit wpłynie na Unię Europejską? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Po Niemczech, Wielka Brytania jest naszym głównym  partnerem handlowym, dlatego trzeba na nowo ułożyć relacje. W najbliższą środę do Warszawy przybędzie brytyjski minister ds. europejskich Christopher Archer.

Czy Unia straci na odejściu Wielkiej Brytanii?

– Unia Europejska na pewno straci przez Brexit finansowo. Straci na potencjale gospodarczym przy negocjowaniu tzw. umów o strefie wolnego handlu, bo m.in. Komisja Europejska nie będzie reprezentowała Wielkiej Brytanii. Unia straci też politycznie, bo kraj, który jednak nadal jest postrzegany jako mocarstwo, ją opuszcza. To wszystko sprawia, że i Unia Europejska i Wielka Brytania muszą w jakiś sposób na tym stracić, natomiast w interesie obu stron jest, żeby te straty zminimalizować – ocenia wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk.

– Brexit do cios dla obecnego kształtu integracji europejskiej, takiej, jaką widzą ją w tej chwili elity Brukseli i większości wiodących państw w Unii Europejskiej, które mają raczej odcienie liberalno-lewicowe. Okazuje się, że Unia niejako traci swoją atrakcyjność dla kolejnych państw, które ewentualnie chciałyby do niej wejść. Poza tym nie wiemy, jak Brytyjczykom powiedzie się poza Unią Europejską, a może okazać się, że powiedzie jej się całkiem nieźle – komentuje Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marcin Bużański (Fundacja Pułaskiego), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Katarzyna Sobiepanek (portal "UKpolitics po polsku"), prof. Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych), dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Britannia)
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji12.06

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane