Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: temat ważny i potrzebny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: temat ważny i potrzebny
Reginia-Zacharski: istnieją dokumenty, które zaprzeczają niemieckiej narracji o tym, że Polska zrzekła się reparacjiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Żaden moment nie jest dobry, bo to jest wracanie do spraw trudnych. Myślę, że to jest ważne i potrzebne. Przypomnę tylko, że Litwa przygotowała raport o stratach wojennych, które zadała jej Rosja – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk (PiS). Zdaniem Macieja Koniecznego (Lewica) "nie można dawać mylnego wrażenia Polakom, że jest realna szansa na uzyskanie reparacji".

Posłuchaj

Reparacje dla Polski: komentarze polityków (Puls Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
kaczyński 1200.jpg
Jarosław Kaczyński dla "Bilda" o kłamstwach Putina: świat zna prawdę

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" zapowiedział, że Warszawa nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji za zniszczenia wojenne. Pytany, czy nie należałoby skierować roszczeń również do Kremla, odparł, że Rosji i Niemiec nie można porównywać.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązują prawo oraz moralność. O Rosji natomiast nie da się tego powiedzieć – wskazał. Przyznał, że "także Rosja powinna zapłacić", ale dodał, że nie sądzi, "by nasze pokolenie jeszcze tego dożyło, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności". – Jedno jest pewne: nasze żądania się nie przedawniają – zaznaczył.

"Nigdy nie podsumowaliśmy »wyzwolenia« przez Stalina"

Arkadiusz Mularczyk (PiS) podkreślił, że "każde odpowiedzialne państwo powinno w sposób racjonalny prowadzić swoją politykę międzynarodową, która również opiera się na pewnych aspektach historycznych". – Rzeczpospolita Polska po odzyskaniu niepodległości, po 1989 r. nie dokonała rachunku strat wynikających z najazdu Rosji 17 września, okupacji, która trwała podczas II wojny światowej oraz okupacji po 1945 r. My nigdy – jako poważne państwo – nie podsumowaliśmy tego "wyzwolenia" przez Stalina – zaznaczył.

PIC_2-101 warszawa kapitulacja 1939 ii wojna 1200.jpg
Sprawa reparacji wojennych. Większość Polaków popiera starania o odszkodowania

– Żaden moment nie jest dobry, bo to jest wracanie do spraw trudnych. Myślę, że to jest ważne i potrzebne. Przypomnę tylko, że Litwa (stosunkowo nieduże państwo) przygotowała raport o stratach wojennych, które zadała jej Rosja. Ten raport czeka – zwrócił uwagę polityk.

Konieczny: to byłaby adekwatna odpowiedź

Zdaniem Macieja Koniecznego (Lewica) "takie podsumowanie i zwrócenie uwagi na straty jakie poniosła Polska ze strony Związku Sowieckiego byłoby na miejscu". – To byłaby adekwatna odpowiedź na wrogą kampanię dyplomatyczno-historyczną ze strony Rosji. To mogłaby być całkiem dobra odpowiedź – stwierdził.

– Nie można jednak dawać mylnego wrażenia Polakom, że jest realna szansa na uzyskanie reparacji – zarówno ze strony Niemiec jak i Rosji. Obawiam się, że to jest budzenie nadziei Polaków na potrzeby wewnętrzne, wyborcze. Realia prawne i polityczne są takie, że w tym momencie można raczej mówić o gestach symbolicznych, niż o realnej szansie na uzyskanie tych reparacji – mówił polityk Lewicy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Puls Trójki"
Prowadząca: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Arkadiusz Mularczyk (PiS), Maciej Konieczny (Lewica)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 17.44

PAP/pb/ml

Polecane