W skórze Elżbiety Rakuszanki. O "Matce królów" Doroty-Pająk Pudy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W skórze Elżbiety Rakuszanki. O "Matce królów" Doroty-Pająk Pudy
Elżbieta RakuszankaFoto: Polona

– Jeżeli mówimy o Jagiellonach, przed oczami staje nam przede wszystkim Władysław Jagiełło, rok 1410 i od razu Królowa Bona, ewentualnie Barbara Radziwiłłówna czy Zygmunt August. To, co pomiędzy jest białą plamą, a jest to niezwykle fascynująca historia – zauważyła Dorota Pająk-Puda, autorka książki Matka Jagiellonów, poświęconej Elżbiecie Habsburżance.

Posłuchaj

"Matka królów" D. Pająk-Pudy – intymny zapis zmagań z wielką historią (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Matka Jagiellonów" Dorota Pająk-Puda, Wydawnictwo MG "Matka Jagiellonów" Dorota Pająk-Puda, Wydawnictwo MG

W 1972 roku po raz pierwszy od chwili pogrzebu, który odbył się 500 lat wcześniej, otwarto grobowiec Jagiellonów – króla Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki w katedrze na Wawelu. Badania naukowe szkieletu potwierdziły przekazy historyczne, według których Habsburżanka cierpiała m.in. na mocne skrzywienie kręgosłupa, a ponadto nie grzeszyła urodą.

Książka "Matka Jagiellonów" autorstwa Doroty-Pająk Pudy zaczyna się, gdy młoda, ale kaleka kobieta ma spotkać swojego narzeczonego. Kazimierz Jagiellończyk liczy na korzystny mariaż, który w przyszłości da mu Węgry i Czechy. Jednak na widok narzeczonej gotów jest zerwać umowę ślubną i wszelkie układy z Habsburgami… Jaka była królowa Elżbieta, przez poddanych zwana Rakuszanką? Żona, matka trzynaściorga dzieci, w tym czterech królów, kardynała i świętego. Jaką cenę zapłaciła za budowę Jagiellońskiego Domu? Jakiegoż była ducha, że w czasach Długosza, Kallimacha, Kopernika i Kolumba, z synem Władysława Jagiełły stworzyła nie tylko imperium od morza do morza, ale i najbardziej udane małżeństwo w dziejach polskiej monarchii? Kim była niewiasta, dzięki której swadziebnym talentom do dziś we wszystkich współczesnych królewskich rodach Europy, płynie jagiellońska krew? 

– Oczywiście nie mamy żadnych przekazów na temat życia Elżbiety, ponieważ możemy korzystać tylko z biografii jej męża i dzieci, zwłaszcza synów. Przede wszystkim zadawałam sobie pytanie, co czuła, co mogła czuć. Emocje ciągle mamy takie same, zresztą Długosz cały czas ujawnia, że rządzą nami te same namiętności. Z szacunku do czytelnika nie chciałam zawierać scen, które nie miały miejsca, więc w całości książki są dwie ubarwione sceny, które mimo wszystko i tak wplotłam w fakty – podkreśla autorka.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: "Wojna bez patosu" autorstwa Mariana Walentynowicza;
  • Dzieje się historia: "Hetman Chrystusa Biografia św. Jana Pawła II" tom III Jolanty Sosnowskiej;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego poświęcony wizerunkom Jezusa z Nazaretu.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Dorota Pająk-Puda (autorka książki "Matka Jagiellonów")
Data emisji: 28.01.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. promocyjne/kr

Polecane