Koronawirus w Chinach. Czy mamy powody do niepokoju?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koronawirus w Chinach. Czy mamy powody do niepokoju?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/DimaBerlin

Koronawirus o oznaczeniu 2019-nCOV pojawił się w grudniu w Chinach. Epidemia wybuchła w 11 milionowym mieście Wuhan. Władze Chin informują o ponad dwóch tysiącach zarażonych, ale nieoficjalnie mówi się o ponad 90 tysiącach.

Posłuchaj

Czy musimy obawiać się koronawirusa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wiadomo, że wirus trafił m.in. do Australii, USA, Kanady i Francji. W Polsce nie stwierdzono obecności wirusa.

– To duża grupa wirusów. Koronawirusy głównie atakują zwierzęta. Natomiast jest kilka gatunków, które powodują też zachorowania u ludzi. To jest siódmy koronawirus, który przełamując barierę międzygatunkową, wywołuje zachorowania u ludzi – mówi epidemiolog i Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Andrzej Trybusz. 

– Chiny są zbyt duże, żeby można było je odizolować od świata. Cały czas mówimy, że w Polsce istnieje ryzyko pojawienia się człowieka, mającego objawy zakażenia tym koronawirusem. Na tę chwilę niemożliwe jest to, żeby tutaj wybuchła jakaś epidemia, aczkolwiek w wirusologii nigdy nic nie wiadomo – zaznacza rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Andrzej Trybusz (epidemiolog, Wojewódzki Inspektor Sanitarny), Jan Bondar (rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego), Łukasz Szumowski (Minister Zdrowia), Piotr Rudzki (rzecznik prasowy Lotniska Chopina), dr Paweł Grzesiowski (Instytut Profilaktyki Zakażeń), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich) 
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane