Ireneusz Krosny: komedia to wspólne przeżywanie radości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ireneusz Krosny: komedia to wspólne przeżywanie radości
Ireneusz KrosnyFoto: mat. promocyjne

– Mim w telewizji to bardzo duży problem – mówił w audycji specjalizujący się w pantomimie komicznej Ireneusz Krosny. A jak to jest z radiem? Przekonaliśmy się o tym, ponieważ to właśnie ten jedyny w swoim rodzaju artysta był gościem Łukasza Szweda w "Akademii rozrywki".

Posłuchaj

Ireneusz Krosny gościem Łukasza Szweda (Akademia rozrywki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ireneusz Krosny urodził się w 1968 r. w Tychach. Naukę pantomimy rozpoczął w wieku 14 lat. W 1992 roku rozpoczął działalność sceniczną pod nazwą "Teatr Jednego Mima". W sezonie 1995/96 wziął udział w trzech najważniejszych w Polsce festiwalach komediowych i wszystkie je wygrał, otrzymując trzy Grand Prix. To otworzyło Krosnemu drogę do telewizji, gdzie zaczął się pojawiać się w wielu programach, takich jak "Kraj się śmieje". W 1997 zaczął prowadzić warsztaty pantomimiczne w szkołach teatralnych w Krakowie i Wilnie.

– Mimika ma podstawowe znaczenie w pantomimie. Ruch jest równie ważny. Są takie ćwiczenia dla mimów, które polegają na zakładaniu na głowę kaptura, żeby nic nie wyrażać twarzą, a wszystko ciałem. Smutek, radość wyraża też nasze ciało, układ klatki piersiowej, kończyn. Ale oczywiście mimika jest tym, co najbardziej rzuca się w oczy i najwięcej komunikuje – podkreślił Ireneusz Krosny.

Ireneusz Krosny   Foto: mat. promocyjne Ireneusz Krosny Foto: mat. promocyjne

Krosny występował także na międzynarodowych festiwalach komedii i pantomimy m.in.: "International Mime Festival" w Chunchon w Korei Południowej, "Lachmesse" w Niemczech, "Kaukliar" w Bratysławie, Body/language festiwal w Sztokholmie, "Fringe" w Wielkiej Brytanii, "Festival du Rire" w Montreux w Szwajcarii, "Meet in Beijing" Arts Festiwal w Chinach, "Ingenio Comedy Festival" na Wyspach Kanaryjskich, "Stockholm Comedy Festival” w Szwecji i wielu innych.

Ten najśmieszniejszy w Polsce mim tworzy autorskie, pantomimiczne spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność i związane z nią niezwykłe poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował własną technikę poruszania się po scenie. Jego technika jest przezroczysta – czyli czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie i daje widzowi poczucie łatwości pracy mima. Nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje typowego dla mimów pobielania twarzy, i występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie. Wyróżniki jego sztuki to brak zbędnych ozdobników, ogromny talent i niedający się podrobić styl.

– To nie jest tak, że przychodzę z gotowym programem, to ma się podobać i koniec. Zwykle za kulisami przygotowuję większą liczbę tytułów do wyboru i spektakl jest kształtowany na bieżąco zależnie od reakcji publiczności, tego, jaka jest, co ją interesuje i bawi. Słysząc ich reakcję, decyduję, jaki będzie przebieg danego przedstawienia – zdradził mim na antenie Trójki.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
 Łukasz Szwed
Gość: 
Ireneusz Krosny (mim specjalizujący się w pantomimie komicznej)
Data audycji: 24.01.2019
Godzina emisji: 13.11

mat.promocyjne/kr

Polecane