"Wspólny świat" dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodziców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wspólny świat" dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodziców
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Ya_Anna_Koneva

– Mamy do czynienia z coraz większą wiedzą na temat autyzmu i lepszy dostęp do diagnostyki, ale też nie bez znaczenia jest nasza cywilizacja, warunki, w których żyjemy – mówiła w Trójce Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat".

Posłuchaj

Jak zapewnić jak najlepszą opiekę dzieciom i młodzieży ze spektrum autyzmu? (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" Monika Sobkowiak, wyd. Edgar "Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" Monika Sobkowiak, wyd. Edgar

Centrum Stowarzyszenia "Wspólny Świat" w Białej Podlaskiej działa już od 2007 roku. Program placówki skupia się nie tylko na dzieciach i młodzieży dotkniętej autyzmem oraz innymi zaburzeniami z jego spektrum, ale również na osobach dorosłych. "Wspólny Świat" to m.in. ośrodek terapii i diagnostyki, punkty konsultacyjne, możliwość wykonania badań przesiewowych oraz grupy wsparcia zarówno dla rodziców, jak i rodzeństwa podopiecznych.

– To kluczowe, aby interwencja w stosunku do dziecka zagrożonego lub zdiagnozowanego była jak najwcześniejsza, żeby rodzina jak najwcześniej wiedziała, co robić. Wszyscy wiemy, że to warunkuje późniejszy komfort życia i postępy tego dziecka – podkreślała prezes stowarzyszenia. – Mówi się o predyspozycjach genetycznych, które rozwijają autyzm, ale musi być coś w naszym środowisku, jakiś czynnik wyzwalający, który sprawia, że mamy do czynienia z tak dużym zjawiskiem całościowych zaburzeń rozwoju. Tego nigdy wcześniej nie było. 10 lat temu założyliśmy przedszkole, rozpoczęliśmy od dwóch oddziałów przedszkolnych i dziewiątki dzieci. Dzisiaj tych dzieci  jest 64 – zastanawiała się nasza rozmówczyni.

Gościem Katarzyny Pruchnickiej była także Monika Sobkowiak, autorka książki "Jak wspierać rozwój przedszkolaka", z którą poruszyliśmy nie tylko temat wychowywania dzieci w wieku przedszkolnym, ale także próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak sprawić radość babciom i dziadkom w dniu ich święta.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Chwałek (prezes Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat", Monika Sobkowiak (autorka książki "Jak wspierać rozwój przedszkolaka")
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 23.08

kr/mat. promocyjne

Polecane