"I w rozsądku można przesadzić". Wokół zbioru esejów prof. Roberta Piłata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"I w rozsądku można przesadzić". Wokół zbioru esejów prof. Roberta Piłata
Robert Piłat "O rozsądku i jego szaleństwach"Foto: Mat. prasowe

– W tej książce poniekąd działam przeciw własnej profesji – wyznał filozof prof. Robert Piłat w związku ze swoim zbiorem esejów pt. "O rozsądku i jego szaleństwach", stworzonym z inspiracji m.in. rozmowami z Dariuszem Bugalskim na antenie Trójki.

Posłuchaj

Prof. Robert Piłat "O rozsądku i jego szaleństwach" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W czasach, gdy mniemanie o ludzkiej naturze przenika gorycz, a namysł nad rolą wartości i ideałów wybrzmiewa śmiesznie, pora pokazać, że sztuka filozoficznej refleksji to nie bujanie w obłokach, ale sposób na uczynienie życia bogatszym. Ta książka to antidotum na cyniczną codzienność podporządkowaną wymogom "zdrowego rozsądku". W każdym z 31 lekkich, choć pełnych erudycji esejów autor zastanawia się nad znaczeniem wartości – tych górnolotnych i tych przyziemnych – dla bycia współczesnym człowiekiem. Nie ogranicza się przy tym do samej filozofii, lecz swobodnie sięga do dzieł kultury, literatury i sztuki, by pokazać, że refleksyjność to nieodzowna cecha każdego człowieka o szerokich horyzontach, a między wzniosłymi ideałami a codziennym życiem toczy się gra, którą możemy wygrać.

– Tytuł "O rozsądku i jego szaleństwach" pochodzi od Michela de Montaigne'a. To on w jednym z esejów drugiej księgi "Prób" napisał, że nawet rozsądek wymaga pewnego hamulca, że i w rozsądku można przesadzić, choć na ogół de Montaigne kojarzy się nam z tym, że utrzymuje równowagę pomiędzy skrajnościami. Gdy za bardzo dbamy o tę równowagę, nie jesteśmy w stanie zrealizować pewnych celów i dóbr bardzo godnych dążenia, bo jesteśmy zbyt rozsądni. W tej książce bez żalu rozstałem się z filozoficznym żargonem, chociaż sięgam do niego i cytuję tam też filozofów. Kładę nacisk na słowo "też", żeby oni przemawiali wśród innych, swoim specyficznym głosem, który cenię i lubię – mówił prof. Robert Piłat, którego mogliśmy słuchać także w duecie z Michałem Nowakiem w audycji "Rachunek myśli" na antenie radiowej Dwójki.

Posłuchaj audycji Rachunek myśli w Dwójce --->

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Robert Piłat (filozof, autor zbioru esejów "O rozsądku i jego szaleństwach. Dzienniki filozoficzne")
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 21.09

Polecane