Kulturowa podróż do "Slumberlandu" Paula Beatty'ego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kulturowa podróż do "Slumberlandu" Paula Beatty'ego
Paul BeattyFoto: PAP/Luka Stanzl/PIXSELL

– "Slumberland" to książka o tym, jak w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniło się miejsce czarnoskórej w kulturze amerykańskiej i europejskiej – mówi Mateusz Matyszkowicz o powieści Paula Beatty'ego, który w 2016 roku jako pierwszy mężczyzna w historii został laureatem prestiżowej Nagrody Bookera.

Posłuchaj

"Slumberland" P. Beatty'ego – kolejna nowatorska powieść laureata Nagrody Bookera (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Slumberland" Paul Beatty, wyd. Sonia Draga "Slumberland" Paul Beatty, wyd. Sonia Draga

"Slumberland" to ostra jak brzytwa i przezabawna powieść o zniechęconym DJ-u z Los Angeles, który wyrusza w podróż do zjednoczonego Berlina w poszukiwaniu swojego transatlantyckiego sobowtóra. Po stworzeniu idealnego beatu DJ Darky postanawia odszukać nieja­kiego Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego jazzma­na, i namówić go, by zagrał do jego kawałka. W tym celu udaje się do zjednoczonego właśnie Berlina. Przechadzając się sennymi uliczkami miasta, DJ Darky prowadzi dywagacje na temat kwestii rasowych, seksu, miłości i muzyki Wyntona Marsalisa, próbując spotkać swoją bratnią duszę i artystycznego bliźniaka.

 – Bohater tej powieści odbywa podróż nie tylko w sensie fizycznym, ale też w sensie duchowym i kulturowym. Książka jest napisana świetnie, czyta się ją błyskawicznie – ocenia autor audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 7.44

mat. promocyjne/kr

Polecane