Zdigitalizować rodzinne wspomnienia – pierwszy taki punkt Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdigitalizować rodzinne wspomnienia – pierwszy taki punkt Polsce
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/H.studio

18 stycznia w warszawskim Wawrze Fundacja na rzecz Wielkich Historii otworzy pierwszy Digipunkt – miejsce, w którym bezpłatnie będzie można zdigitalizować zdjęcia oraz filmy w analogowych formatach, listy, pamiętniki, a nawet książki.

Posłuchaj

Miejsce, które uchroni rodzinne pamiątki przed upływem czasu. To tu zaczyna się ich cyfrowe życie (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

 – Badania dowodzą, że 42 proc. polskich rodzin brało udział w największych wydarzeniach XX wieku. Wynika z tego, że mamy 8 mln świadków historii. Liczymy na to, że chociaż część przejrzy swoje rodzinne archiwa i zwróci się do nas nie tylko po to, żeby je zdigitalizować, czyli zachować w postaci cyfrowej, ale też próbować odkryć, co to za historia – mówi Maciej Piwowarczuk, dyrektor programowy fundacji i współautor książki "Rozpoznani. Powstanie Warszawskie".

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: ddisq Zdjęcie ilustracyjne Foto: ddisq

W Digipunkcie będzie uzyskać w wersji cyfrowej: 

  • nagrania filmowe na taśmach 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM, DVD;
  • nagrania dźwiękowe - płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, CD;
  • przezrocza, negatywy;
  • zdjęcia, listy, dokumenty, pamiętniki, gazety, wycinki, książki.

Chętni mogą przynosić także filmy czy zdjęcia upamiętniające zdarzenia niekoniecznie mające bliski związek z historią Polski – Nie chodzi o to, żeby przynoszono nam zdjęcia z audiencji u Jana Pawła II czy z Powstania Warszawskiego. Chodzi raczej o fotografie, które identyfikują ich historię, która często przeplata się z tym, co działo się w XX wieku – podkreśla twórca projektu.

Wawerskie Centrum Historii Murowanka przy Płowieckiej 77 w Warszawie  Foto: Google Maps Wawerskie Centrum Historii Murowanka przy Płowieckiej 77 w Warszawie Foto: Google Maps

Digipunkt zostanie otwarty w Wawerskim Centrum Historii Murowanka przy ul. Płowieckiej 77 – budynku pierwszej szkoły elementarnej na tym terenie, powstałym w 1903 roku. Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza warszawiaków i nie tylko w dniach 18 i 19 stycznia, w godz. 12-18, a następnie w każdy czwartek od godz. 14.00 do godz. 20.00.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Wojciech Mann 
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 6.22

kr/gs

Polecane