Elżbieta Dzikowska: musiałam sama decydować o sobie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elżbieta Dzikowska: musiałam sama decydować o sobie
Podróżniczka , reżyser i operator filmów dokumentalnych Elżbieta Dzikowska w swoim domu, wrzesień 1987 Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Elżbieta Dzikowska opowiadała Michałowi Olszańskiemu o swoim dzieciństwie. Tatę, działacza AK straciła wcześnie, po aresztowaniu w czasie wojny. Do dziś bohaterka "Godziny prawdy" jednak pamięta jak… zaplatał warkocze. Wkrótce po wojnie straciła też mamę, którą zatrzymało UB. Po pewnym czasie i  ją , 15-letnią wówczas,  aresztowano.

Posłuchaj

Elżbieta Dzikowska o swojej drodze do najdalszych podróży (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Elzbieta_Dzikowska_PAP_663.jpg
Elżbieta Dzikowska w bardzo szczerej opowieści o sobie

Jakie dziś wspomina te dramatyczne wydarzenia? Ile miesięcy spędziła w areszcie? Jak udało się jej w stosunkowo krótkim czasie później dostać się na sinologię? Początkowo odmawiano jej możliwości wyjazdu do Państwie Środka. – Przyszedł na szczęście rok 1956 – Odwilż. Wyjechałam po raz pierwszy do Chin na sześć tygodni. Była to dla nas wielka, wspaniała wyprawa. Jeszcze bardziej się nimi zauroczyłam – przyznaje Elżbieta Dzikowska. 

Wraz z mężem Tonym Halikiem, przygotowali dla Telewizji Polskiej około trzystu filmów i programów telewizyjnych w cyklu "Pieprz i wanilia". Po jego śmierci podróżniczka zajęła się głównie Polską, realizując programy "Groch i kapusta" i tworząc cykl książek pod podobnym tytułem: "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!".

Elżbieta Dzikowska: Tony Halik twierdził, że żyje z... napadów na dyliżanse >>>

O swoim podróżowaniu tak powiedziała: "Ja chcę jak najszybciej znaleźć się w wymarzonym miejscu, a potem podzielić wiedzą o nim. Motywem wypraw jest chęć poznania świata - nie tylko na własne potrzeby, ale też po to, by przekazać swoje przemyślenia czytelnikom, słuchaczom, widzom".

Elżbieta Dzikowska – zdobywać niezdobyte, przecierać szlaki >>>

Niedawno ukazała się biografia Elżbiety Dzikowskiej autorstwa Romana Warszewskiego, która prezentuje niełatwą drogę na szczyty. Za swoje odważne decyzje często musiała płacić wysoką cenę. Krótko po wojnie działała w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, za co trafiła do więzienia, a odsiadka przypominała o sobie przez wiele lat. W świecie pełnym wielkich podróżników wybierała własną drogę, przecierając szlaki kolejnym globtroterkom. Z życia czerpała, ile się tylko da. Także w miłości, ramię w ramię z Tonym Halikiem.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Goście: Elżbieta Dzikowska (podróżniczka)

Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 12.07 

Polecane