Styczeń – świetna pora na… grzybobranie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Styczeń – świetna pora na… grzybobranie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/iwciagr

Trudno w to uwierzyć, ale w polskich lasach pojawiły się… grzyby. Mimo że kalendarz wyraźnie pokazuje środek stycznia, grzybiarze publikują w mediach społecznościowych zdjęcia swoich leśnych zdobyczy.

Posłuchaj

Styczniowe grzybobranie (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jest zima, ale ostatnie borowiki zbierano nawet 31 grudnia. Na naszym portalu ogłosiliśmy konkurs na ostatniego borowika. W zachodniopomorskim, na Kaszubach – tam jeszcze 3 stycznia pojawiały się grzyby – zaskakuje Wiesław Kamiński z portalu nagrzyby.pl.

– Myślę, że grzyby nie wiedzą, że jest zima. Ja też nie wyjęłam ciągle zimowego płaszcza z szafy i podobnie jest z grzybnią. Mamy teraz więcej opadów deszczu, niż na przykład we wrześniu, więc warunki są idealne, by grzyby się pojawiały – mówi dr Julia Pawłowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dobre wiadomości dla grzybiarzy nie są jednak równie pozytywną informacją dla wszystkich. Panujące obecnie warunki mogą przyczynić się także do rozwoju grzybów niezwykle szkodliwych. – Grzyby pasożytnicze, które bytują na drzewach, doprowadzają do ich zamierania. Mamy w związku z tym duży problem – zwraca uwagę Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 6.40

ml/kr

Polecane