Drugie życie "Bestii". Odrestaurowano jedyny zachowany polski film z Polą Negri

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drugie życie "Bestii". Odrestaurowano jedyny zachowany polski film z Polą Negri
Pola Negri.Foto: FINA/Materiały promocyjne

– Przez ostatnie 10 lat trafiło do nas kilka filmów, które już były uznane za zaginione, a jednak się odnalazły. Niejednokrotnie są zachowane w bardzo złym stanie, a pieczołowite odrestaurowanie w postaci cyfrowej jest jedynym sposobem na to, żeby taki film dziś pokazać – mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. Jednym z takich filmów jest "Bestia" Aleksandra Hertza w Polą Negri w roli głównej. Produkcja ta, dzięki FIN, miała swoją repremierę 10 grudnia 2019 roku, po 102 latach od powstania.

Posłuchaj

Repremiera "Bestii" – jedynego zachowanego polskiego filmu z Polą Negri (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Pola Negri (urodzona 3 stycznia 1897 roku w Lipnie) była pierwszą polską aktorką, która podbiła hollywoodzkie i niemieckie kino nieme. Uchodzi także za jeden z symboli seksu lat 20. XX wieku. Zadebiutowała w 1914 roku w "Niewolnicy zmysłów" w reżyserii Jana Pawłowskiego. Dwa lata później, już pod pseudonimem Pola Negri (częściowo zainspirowanym włoską pisarką i poetką, Adą Negri), wyjechała do Berlina. Największą sławę przyniosły jej tytułowe role w filmach Ernsta Lubitscha –"Oczy mumii Ma", "Carmen" czy "Madame DuBarry". Podobno, gdy Charlie Chaplin po powrocie z Europy został został zapytany, co widział tam ciekawego, bez zastanowienia odparł "Pola Negri!"

Pola Negri w filmie "Cesarzowa" Ernsta Lubitscha (1924)  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Pola Negri w filmie "Cesarzowa" Ernsta Lubitscha (1924) Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 1923 roku aktorka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zagrała w ponad 20 filmach takich jak m.in. "Cesarzowa" Ernsta Lubitscha, "Jej wielka miłość" Dimitriego Buchowetzkiego, "Piętno krwi" Raoula Walsha oraz "Kobieta bezwstydna" Malcolma St. Claira.

Po drugiej wojnie światowej popadła w zapomnienie, a jej ostatnią rolą była postać Madame Habib w disneyowskiej produkcji "Księżycowe prządki" z 1964 roku. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio. Pochowana została na Calvary Cemetary w Los Angeles.

Pola Negri w swoim domu w Los Angeles   Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Pola Negri w swoim domu w Los Angeles Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mimo polskiego rodowodu Poli Negri, jej grę aktorską możemy podziwiać jedynie w zagranicznych produkcjach. Tak przynajmniej było do tej pory. 10 grudnia 2019 roku ukazała się odrestaurowana wersja jedynego zachowanego polskiego filmu z Polą Negri – "Bestia" z 1917 roku, z muzyką specjalnie do tego wydania napisaną przez Włodka Pawlika. Za jego cyfrową rekonstrukcję odpowiada Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

– Zarówno cyfrowa rekonstrukcja filmu "Bestia", jak i jego wydanie na Blue Rayu to dośc duże wydarzenie i to na skalę międzynarodową. Jest to najstarszy zachowany film z Polą Negri, który dotrwał do naszych czasów, a to dzięki temu, że miał swoją zagraniczną dystrybucję. To był jedyny polski film, który był wyświetlany w Stanach Zjednoczonych jako "The Polish Dancer". Po wojnie, w latach 60. odnalazł się w Museum of Modern Art Nowym Jorku i sprowadzilismy go do Polski – opowiada Michał Pieńkowski.

 

*** 

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Gość: Michał Pieńkowski (filmograf, Filmoteka Narodowa Instytutu Audiowizualnego)
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 21.10

Polecane