Maturzyści właśnie szykują się do studniówek. Jak wyglądały dawniej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maturzyści właśnie szykują się do studniówek. Jak wyglądały dawniej?
Studniówka przyszłych maturzystów XXVI LO, Łódź, 11.01.2019Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Amerykanie mają swój, znany z filmów i seriali "prom", Brytyjczycy "summer ball", Węgrzy "szalagavató", a my – bal maturalny, czyli studniówkę. W wielu miastach w całej Polsce właśnie trwają przygotowania do tego szczególnego dnia.

Posłuchaj

Skąd wzięła się tradycja balów maturalnych? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Studniówka to dla współczesnych maturzystów pierwszy i, często jedyny, w życiu bal. Kiedyś wyprawiany był w szkolnych salach gimnastycznych, które dziś coraz częściej ustępują eleganckim restauracjom. Odświętne stroje, polonez (najczęściej do muzyki Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz") i zakaz ścinania włosów aż do matury – te zwyczaje znamy wszyscy.

Jak podkreśla Anna Grunwald z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, tradycja organizowania balu maturalnego sięga XVIII wieku. – Zwyczaj organizowania studniówek przypisuje się czasom zaborów pruskich, kiedy to w 1788 roku w Prusach wprowadzono matury. Studniówkę rzekomo zawdzięczamy Wilhelmowi von Humboldtowi, który zreformował pruskie szkolnictwo. Kiedy ujednolicono ten system w zaborze austriackim, ta tradycja przeniknęła do Polski wraz z rytuałem otwierającym, czyli polonezem – wyjaśnia pedagog.

Od kilkudziestu lat zwyczaje związane ze studniówką pozostają prawie niezmienne  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Od kilkudziesięciu lat zwyczaje związane ze studniówką pozostają prawie niezmienne (foto. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

– Bale maturalne były miejscem spotkań dwóch światów – męskiego i żeńskiego. Na tych balach pojawiali się już znajomi czy narzeczeni, jeżeli chodzi o dziewczęta – dodaje historyk Anna Brodzka.

Egzaminy dojrzałości w tym rozpoczną się 4 maja i potrwają ponad dwa tygodnie. Nie wszystkie szkoły planują wyprawić studniówkę dokładnie sto dni przed tym terminem, a więc mają czas na wyprawienie studniówki do dnia 29 lutego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 14.01.2019
Godzina emisji: 16.23

kr/mk

Polecane