Czy staram się ograniczać jedzenie mięsa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy staram się ograniczać jedzenie mięsa?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/KucherAV

Prawidłowo zbilansowana dieta gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie.

Posłuchaj

Czy mięso odgrywa ważną rolę w moim odżywianiu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Co jakiś czas zmieniają się wskazania, czego w naszym codziennym menu powinno być więcej, a czego mniej. Najnowsze wskazania są takie, że powinniśmy jeść mniej mięsa, więcej warzyw i owoców. Wielu ludzi rezygnuje z mięsa zupełnie, ale nie jest to propozycja dla każdego. Opinie są podzielone, a my pytamy:

Czy staram się ograniczać jedzenie mięsa?

– Ekologiczna hodowla mięsa jest możliwa, ale często niewłaściwe warunki, które panują w obiekcie inwentarskim, doprowadzają do zwiększenia liczby przypadków występowania chorób górnych dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego. Jest to korygowane lekami i to jest błędne koło. Przy niewielkim zagęszczeniu zwierząt ta odporność na choroby jest zupełnie inna – mówi Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. – Prowadzimy monitoring, nie tylko własnej żywności, ale również tej, która wchodzi na polski rynek. W ubiegłym roku zbadaliśmy ponad 4 tys. próbek wody do pojenia zwierząt z różnych obiektów inwentarskich. Stwierdziliśmy tam niecałe 2 proc. substancji hamujących wzrost bakterii, czyli antybiotyków. Jeżeli chodzi o paszę, takich badań było 12 tys. i otrzymaliśmy śladowe ilości próbek niezgodnych – argumentuje.

– Jedna z zasad zdrowego żywienia brzmi, że spożycie mięsa, w szczególności czerwonego, powinniśmy ograniczyć do pół kilograma tygodniowo. To są też zalecenia Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która już w 2015 roku stwierdziła, że wyższe spożycie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory złośliwe, np. nowotwór jelita grubego, trzustki czy gruczołu krokowego. Jeżeli w ciągu tygodnia mamy na obiad dwa razy czerwone mięso, raz rybę, dołączymy do tego rośliny strączkowe i jaja, to każdego dnia możemy dostarczać do naszego organizmu dość dobrych źródeł białka, jednocześnie mocno urozmaicając swoją dietę – radzi Klaudia Wiśniewska, dietetyk z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Izabela Byszewska (prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego), Witold Choiński (prezes zarządu Związku Polskie Mięso), Alicja Kalińska (SetPoint Doradztwo Żywieniowe), dr Bogdan Konopka (Główny Lekarz Weterynarii), Areta Szpura (ekolożka, autorka książki "Jak uratować świat"), Klaudia Wiśniewska (dietetyk, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej)
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji12.08

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane