Gułagi – mikrokosmos społeczny i miejsce zbrodniczego eksperymentu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gułagi – mikrokosmos społeczny i miejsce zbrodniczego eksperymentu
ZSRR, 1929 rok. Więźniowie polityczni przewożą ładunki na rzece IżmaFoto: PAP/Newscom

Ponad sto lat temu w 1920 roku pierwsi więźniowie polityczni trafili do byłego monastyru sołowieckiego, na północy Rosji, zamienionego na obóz dla przeciwników władzy sowieckiej.

Posłuchaj

Czym jest Archipelag Gułag? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Od 1923 roku "sołówki", jak zwano w skrócie to przerażające miejsce, było wzorcem do stworzenia całego systemu obozów wyniszczającej pracy przymusowej, który Aleksander Sołżenicyn nazwie potem "Archipelagiem Gułag".

Jak wyglądało tworzenie tego systemu represji wobec inaczej myślących? Kim byli pierwsi więźniowie Lenina w latach 20. XX wieku? Jakie były ukryte założenia systemu pracy niewolniczej w ZSRR. Jak wyglądała hierarchia społeczna w łagrach?

<<< BUNTY W GUŁAGU W LATACH 1953-1956 – SERWIS SPECJALNY >>>

– W Rosji wszyscy wiedzą, co to są wyspy sołowieckie. W Polsce młode pokolenie kompletnie nie wie, z czym one się kojarzą. Był to pierwszy gułag, w którym zginęło wielu ludzi – mówi szef działu edukacji IPN Adam Hlebowicz.

Czy prawda o niewolnictwie XX wielu zostanie skutecznie wymazana z przestrzeni publicznej pod rządami Władimira Putina? Jak zwykli Rosjanie podchodzą od kwestii pamięci o Archipelagu Gułag?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Adam Hlebowicz (szef działu edukacji IPN), Marek Jurek (polityk i eseista), Jacek Borkowicz (dziennikarz "Więzi")
Data emisji: 9.01.2020
Godzina emisji: 21.10

kw/mk

Polecane