Zemsta, sztuka i wielkie gwiazdy, czyli "Śmierć z ogłoszenia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zemsta, sztuka i wielkie gwiazdy, czyli "Śmierć z ogłoszenia"
"Śmierć z ogłoszenia" Grzegorz KalinowskiFoto: mat. promocyjne

– Mimo, że nie jestem z Warszawy, to jestem lokalnym warszawskim patriotą. Książka, którą dziś przyniosłem, jest bardzo warszawska, ale i bardzo przedwojenna – mówi Mariusz Cieślik.

Posłuchaj

Nowa powieść Grzegorza Kalinowskiego (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Śmierć z ogłoszenia" Grzegorz Kalinowski "Śmierć z ogłoszenia" Grzegorz Kalinowski

– "Śmierć z ogłoszenia" to kolejna książka Grzegorza Kalinowskiego. Najbardziej spodobał mi się w niej koloryt lokalny. Poznajemy przedwojenny, kojarzący się ze Szczepkiem i Tońciem Lwów, z drugiej strony Warszawę Bodo i Dymszy, oraz niezwykłe, zapomniane dziś zupełnie zagłębie naftowe. Świetnie się to czyta i możemy się wreszcie dowiedzieć, np. kim tak naprawdę byli Żwirko i Wigura i jak wielkimi gwiazdami swoich czasów byli – opowiada Mariusz Cieślik.

Polska lat 30. to epoka ogromnych kontrastów: z jednej strony wystawne życie elit pełne rautów, z drugiej – stale rosnące bezrobocie i przestępczość. W tych trudnych społeczno-politycznych okolicznościach komisarz Kornel Strasburger i członkowie sekcji specjalnej Komendy Głównej muszą się wykazać wyjątkowymi umiejętnościami, by odnaleźć córkę wpływowego człowieka mającego przyjaciół w najwyższych kręgach władzy. Sprawa z błahej zmienia się w serię dramatycznych zdarzeń. Bójki, strzelaniny i pościgi, tajemniczy morderca prowadzący swą szaloną grę przy pomocy ogłoszeń zamieszczanych w prasie oraz ambicje ludzi chcących zaistnieć w przemyśle filmowym.

Zemsta, sztuka, zbrodnia oraz wielkie gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego: Bodo, Smosarska, Fogg, Dymsza i Kiepura. Wszystko to na tle Warszawy, Lwowa, Krynicy, Kresów i... Bukaresztu. Precyzyjnie skonstruowana intryga, ukazane z reporterskim zacięciem realia Polski lat 30. oraz odmitologizowany obraz II Rzeczpospolitej to największe atuty najnowszej powieści Grzegorza Kalinowskiego.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 8.01.2019
Godzina emisji: 10.13

mat. promocyjne/ml/kr

Polecane