Zamiast papieru – specjalny kod. E-recepty dostępne od 8 stycznia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiast papieru – specjalny kod. E-recepty dostępne od 8 stycznia
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/BlurryMe

Koniec z "papierkową robotą" i rozszyfrowywaniem niewyraźnego pisma lekarzy. Już 8 stycznia w całej Polsce tradycyjne recepty zostaną wycofane z obiegu i zostaną zastąpione e-receptami. Jak z nich korzystać?

Posłuchaj

E-recepty – co warto o nich wiedzieć? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwszym krokiem jest utworzenie Internetowego Konta Pacjenta, które daje lekarzowi wiedzę, jakie leki zażywamy. Jak podkreśla rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, najważniejszy jest czterocyfrowy kod dostępu, który możemy otrzymać podczas wizyty w gabinecie lub drogą mailową.

– W aptece podajemy nasz numer PESEL i kod. Wtedy farmaceuta odnajduje receptę na swoim komputerze. Jeżeli chcemy otrzymać e-receptę za pośrednictwem maila, na naszą skrzynkę dostajemy plik PDF, który później pokazujemy w aptece i farmaceuta skanuje kod kreskowy – wyjaśnia ekspert.

Ci, którzy wolą realizować recepty tradycyjną metodą, nie mają powodów do obaw. Na życzenie lekarz nadal będzie mógł wystawić receptę papierową, a ponadto pacjent będzie mógł otrzymać e-receptę drogą SMS-ową. Jest to znaczne ułatwienie dla seniorów i innych osób, które nie potrafią lub nie mogą korzystać ze smartfonu z dostępem do Internetu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 07.01.2020
Godzina emisji: 7.44

kr/gs

Polecane