Na tropie Czarnego Romana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na tropie Czarnego Romana
Karolina Gembara " Nowi warszawiacy. Nowe warszawianki"Foto: materiały prasowe

Plebiscyt – Potem-o-tem – Czarny Romans – Fotoblog – Muzeum Neonów

Zaczynamy, polecamy! Po pierwsze nasz Plebiscyt. Czekamy na głosy do przyszłego piątku! Agnieszka Obszańska poleca spotkanie z kolektywem fotograficznym Sputnik Photos, który postanowił przyjrzeć się współczesnej Warszawie realizując działania zebrane pod hasłem "Puls". "Sputniki" wychodząc od medium fotografii, realizowali w 2019 roku w Warszawie, cykl działań dla jej mieszkańców. Pięciu fotografów ze Sputnik Photos – Karolina Gembara, Agnieszka Rayss, Rafał Milach i Adam Pańczuk oraz zaproszeni artyści i artystki – Pamela Bożek, Maciej Pisuk, Paweł Althamer, Jan Śpiewak, Filip Springer, Ludwika Włodek i Joanna Sosnowska przez cały rok badali puls dzisiejszej stolicy w miejscach, które oddalone są od centrum i głównego nurtu informacji. U nas o "Pulsie" opowiadają Agnieszka Rayss i Karolina Gembara ze Sputnik Photos. Agnieszka Szydłowska z gośćmi - Marcinem Zbyszyńskim i Filipem Kosiorem zagłębia się w świecie grupy teatralnej Potem-o-tem

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 4 stycznia 2020 roku >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 4 stycznia 2020 >>>


Agnieszka Rayss "Z zapisków kolekcjonera" Agnieszka Rayss "Z zapisków kolekcjonera"

Zaglądamy też do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie na wystawę "Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych". Na miejscu przekonamy się o tym, jak ciekawym doświadczeniem może być spojrzenie na historię Europy Środkowej XX wieku przez pryzmat książek fotograficznych. Książki fotograficzne to nieodkryty jeszcze do końca fenomen dla wszystkich zainteresowanych fotografią, grafiką, historią, polityką czy sztuką. To zarówno artystyczne albumy autorstwa najwybitniejszych mistrzów obiektywu: Czecha Františka Drtikola, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich fotografów – Edwarda Hartwiga czy pochodzącej z Rumunii znakomitej fotografki – Hedy Löffler, jak i wstrząsające zbiory zdjęć dokumentujących najważniejsze momenty w historii poszczególnych narodów lub wspólnot. Układają się one w spójną, inspirującą poznawczo opowieść o mozaikowej historii i współczesności Europy Środkowej. Z Łukaszem Gorczycą,  kuratorem wystawy rozmawia Agnieszka Obszańska.
Odwiedza naz Cezary Ciszewski by opowiedzieć o pracy nad dokumentalno-sensacyjnym słuchowiskiem "Czarny Romans". Bohaterem opowieści jest Czarny Roman, legendarny Warszawiak, wolny duch, szaleniec, bezdomny. Narratorem – Michał Marczak, znany reżyser filmowy. Słucha się znakomicie!

Jan Niebudek przygotował dla nas przegląd wydarzeń teatralnych. W telefonicznym skrócie biegniemy przez Wrocław, Łódź i Poznań. Michał Margański zabiera nas do Muzeum Neonów.

na FB 24/7

do usłyszenia!

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: 
Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan NiebudekMichał Margański
Data emisji: 
4.01.2020 
Godziny emisji: 
13.06, 14.07

Polecane