Historia "Emigrejtana" na wygnaniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia "Emigrejtana" na wygnaniu
Zygmunt Nowakowski w domu podczas pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Urodzony w 1891 roku Zygmunt Nowakowski przez trzy lata był dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego, następnie ciętym publicystą, pisarzem, a nawet wiceprezesem klubu Cracovia – opowiadał Mateusz Matyszkowicz o autorze jednej ze swoich ulubionych książek "Przylądek Dobrej Nadziei". Wszystkie wymienione epizody z jego życia opisał Paweł Chojnacki w biografii "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!".

Posłuchaj

Niezwykła biografia Zygmunta Nowakowskiego (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?", Paweł Chojnacki, wyd. Libron "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?", Paweł Chojnacki, wyd. Libron

Zaprawdę rację miała Stefania Kossowska, pisząc (w kontekście jego stylu): "Nowakowski ma coś dla każdego". W gruncie rzeczy każdy z trzydziestu rozdziałów Reemigrejtana czeka cierpliwie na innego adresata. (…) Określenia "człowiek renesansu" czy "człowiek orkiestra" znajdują w jego przypadku najpełniejsze uzasadnienie. Na każdej z orbit aktywności pozostawił indywidualny, uchwytny ślad. I to pierwsze, co w nim ujmuje. (…)

Biografia Zygmunta Nowakowskiego, jak podnosi Wojciech Wencel, "to nie materiał na okazjonalne wspomnienie o ciekawym człowieku, zapomnianym idealiście, jakich wielu w naszej historii. To jeden z fundamentów, na którym powinna się wznosić kultura III RP. Jeśli nasza narodowa wspólnota ma się naprawdę wyzwolić z niewoli postkomunizmu, musimy nauczyć się języka Nowakowskiego, zrozumieć głoszone przez niego idee, dzielić z nim miłość tyleż tragiczną, co podnoszącą ducha". To jedna z elementarnych perspektyw, z których warto Nowakowskiego poobserwować. Bardzo ważna, lecz niejedyna, jeśli chcemy ogarnąć jego pełnię. Lub inaczej – dopiero po objęciu całości tej postaci można pomyśleć o postulowanym fundamencie. Na razie ciągle tylko postulowanym. To trzeci element jego wagi.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 27.12.2019
Godzina emisji: 7.44

mat. promocyjne/kr/gs

Polecane