Czy to był dobry rok?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy to był dobry rok?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/ulleo

Już za chwilę minie. Z całym bagażem, który przyniósł. 

Posłuchaj

Czy mijający rok oceniam pozytywnie? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy więcej było dobrego? Czy niekoniecznie? Pewnie dla każdego z nas inaczej. Zanim odejdzie w przeszłość, warto podsumować.

Czy to był dobry rok?

– Wielu zapomina o tym, że płace rosną coraz wolniej. Mam na myśli płace realne, czyli takie po odjęciu inflacji. Zaczynaliśmy rok z płacą realną 7 proc. minus inflacja, czyli 6,1 proc., a w listopadzie mamy wzrost płac 5,3 proc., przy inflacji 2,7 proc. Jak przypuszczam, to będzie nadal spowalniało w przyszłym roku. Jeżeli chodzi o wstyd z powodu płacenia mniej niż płaca minimalna, ta mocno podniesiona do 2 600 złotych, trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszyscy są przedsiębiorcami. A nawet jeżeli są, to nie każdy odnosi w tym sukcesy. Poza tym sądy, szpitale, służby miejskie też będą musieli podnieść płacę minimalną, a to będzie olbrzymie obciążenie – mówi analityk rynku gospodarczego i finansowego Piotr Kuczyński.

– W Senacie większość ma opozycja, oby się nie podzieliła i nie skłóciła, a w Sejmie niewielką większość ma PiS i dzięki temu ma tytuł do dalszego sprawowania władzy. Jest paradoksem, że te wszystkie mniejsze ugrupowania opozycyjne atakują Platformę Obywatelską czy Koalicję Obywatelską, które jest najsilniejszym ugrupowaniem opozycyjnym. Sytuacja z panem ministrem, obecnie szefem NIK-u Marianem Banasiem jest skandaliczna. Rzeczą nieprawdopodobną jest, żeby szef całego aparatu skarbowego sam unikał opodatkowania i jeszcze sam publicznie się do tego przyznał – komentuje Jan Król, przewodniczący rady Fundacji Edukacji Parlamentarnej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sławomir Brzózek (ekolog z Fundacji Nasza Ziemia), Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Jan Król (przewodniczący rady Fundacji Edukacji Parlamentarnej, b. wicemarszałek Sejmu), Piotr Kuczyński (analityk rynku gospodarczego i finansowego), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert zajmujący się komunikacją strategiczną)
Data emisji: 30.12.2019
Godzina emisji12.06

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Polecane