Dla dorosłych i dla dzieci... Bis!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dla dorosłych i dla dzieci... Bis!
Piotr FronczewskiFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Tym razem tę historyczną Trójkową formułkę wygłaszał pan Piotr Fronczewski i w Mikołajki czytał fragmenty "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy.

Posłuchaj

Świąteczne, wyjątkowe spotkania z "Akademią Pana Kleksa"! (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Michał Margański zdjęcie z drugiej bądź trzeciej klasy szkoły podstawowej, fot. autor nieznany Michał Margański zdjęcie z drugiej bądź trzeciej klasy szkoły podstawowej, fot. autor nieznany

Nasza lektura spotkała się z gorącym przyjęciem, zaprosiliśmy więc ponownie pana Piotra do studia i oto są kolejne fragmenty "Akademii", które złożyły się na niemal godzinne spotkanie w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia z profesorem Ambrożym Kleksem oraz małymi słuchaczami jego Akademii (których imiona zaczynają się na A), ale także ze szpakiem Mateuszem oraz… golarzem Filipem i z mieszkańcami "psiego raju".

Mikołajki w Trójce. Piotr Fronczewski czytał "Akademię Pana Kleksa" >>>

Przypomnijmy: Michał Margański zaproponował, by powrócić do samej książki, gdyż jeśli pamiętamy szaloną uczelnię profesora Ambrożego Kleksa, to głównie za sprawą filmu. Uznaliśmy, że dzisiaj lektura "Akademii" istotnie może okazać się odświeżająca. "Książka, jak i fenomenalny film przenosiły mnie w zupełnie inny wymiar. Magia nakreślona przez Brzechwę, Szancera i Gradowskiego była tak ekscytująca, że sam postanowiłem zostać Kleksem" – mówił pomysłodawca radiowej adaptacji Michał Margański. "Pomysł przyszedł we śnie. Następnego dnia przedstawiłem go dyrekcji i Baszce Marcinik".

Czy młodsi znają w ogóle przygody Pana Kleksa? Starsi, czy nie mają ochoty pobawić się w odczytywanie podtekstów? Postanowiliśmy jednak przerzucić pomost do filmu, zapraszając do przeczytania fragmentów książki odtwórcę roli profesora czyli właśnie Piotra Fronczewskiego oraz, cytując muzykę filmową Andrzeja Korzyńskiego. Ku naszemu zaskoczeniu obaj panowie zaakceptowali nasz pomysł, choć minęło 35 lat od premiery filmu. Krzysztof Gradowski realizował go w warunkach (1983), które trudno sobie dziś wyobrazić. Sama książka Jana Brzechwy także powstała w czasach, o których wolelibyśmy nie pamiętać (1946).

"Akademia Pana Kleksa" – ilustracja Jana Marcina Szancera "Akademia Pana Kleksa" – ilustracja Jana Marcina Szancera

Ciekawi byliśmy, jak dzisiaj podziałają na wyobraźnię fantastyczne przygody Adasia Niezgódki, w zupełnie innych realiach, w świecie, w którym za sprawą komputerów wszystko prawie jest możliwe… prawie, poza kleksami! Podobno słowo "kałamarz" wyszło z użycia…

Teraz już nasza ciekawość została zaspokojona, a my odważniej przystąpiliśmy do realizacji kolejnych fragmentów.

Dodajmy, że wcześniej, przed spotkaniem świątecznym z panem Kleksem, w Wieczór Wigilijny, mieliśmy miłą okazję porozmawiać z panem Piotrem Fronczewskim oraz posłuchać kilku minut z jego lektury.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Barbara Marcinik, Renata Szewczak, Michał Margański i Kuba Sadowski.

***

Tytuł audycji: Akademia Pana Kleksa 
Data emisji: 25.12.2019 
Godzina emisji: 12.04


Polecane