Czy zakazać sprzedaży żywych ryb?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zakazać sprzedaży żywych ryb?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everyonephoto Studio

Kaufland i Carrefour to sieci marketów, w których sprzedawane są żywe karpie.

Posłuchaj

Czy sprzedaż ryb bez wody powinna zostać zakazana? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tłumaczą, że robią to zgodnie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii, czyli pakują żywe ryby do foliowych toreb z plastikową kratką, która ponoć pozwala na oddychanie. Brzmi, jak ponury żart, ale rzeczywiście wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii pozwalają na taki transport ryb bez wody.

Czy zakazać sprzedaży żywych ryb?

– Wiemy o tym, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt nie regulują szczegółowo sposobu postępowania z żywymi rybami, które są przenoszone po sprzedaży detalicznej oraz w czasie ich uśmiercania, dlatego należy stosować zasady ogólne wynikające z ustawy o ochronie zwierząt. Co do kratki dystansującej, jest ona potrzebna po to, żeby folia nie przylegała bezpośrednio do skrzeli i skóry ryby, ponieważ, jak dowodzi wiele naukowych opinii, oddychanie i wymiana gazowa odbywają się przez skórę i wilgotne skrzela. Najbardziej zalecamy sprzedaż ryb po uprzednim ich uśmierceniu, ale w ostateczności opracowaliśmy takie wytyczne dla Inspekcji Weterynaryjnej, która kontroluje dobrostan zwierząt, żeby wiedzieli oni, czego się trzymać, żeby nikt nie tworzyć "radosnej twórczości" w postępowaniu przy kontroli świątecznej – mówi Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka.

– O ile wymiana gazowa przez skórę jest możliwa, to skóra zużywa praktycznie cały tlen, który pobiera, więc tlen nie dochodzi do narządów wewnętrznych, co powoduje, że ryba powoli się dusi. Ustawa o ochronie zwierząt mówi o tym, że znęcaniem się nad zwierzętami jest każda forma zadawania bólu i cierpienia. A jeżeli chodzi o aktualny stan nauki, ryba bez wody cierpi. Ryba jest zwierzęciem kręgowym, które podlega ochronie prawnej. W ustawie nie mamy wymienionych wszystkich zachowań, które wyczerpują formułę znęcania, bo nawet nie można sobie wyobrazić, jak daleko może sięgać ludzkie okrucieństwo. Główny Lekarz Weterynarii jako weterynarz powinien wiedzieć, że ryba powinna żyć w środowisku wodnym – argumentuje mec. Katarzyna Topczewska, adwokat i pełnomocnik Fundacji "Viva!".

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Andrzej Elżanowski (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Etyczne), (Andrzej Faliński (prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego), Paweł Gebert (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt" Animals"), dr Bogdan Konopka (Główny Lekarz Weterynarii), Edyta Kochlewska (portal DlaHandlu.pl), mec. Katarzyna Topczewska (adwokat, pełnomocnik Fundacji "Viva!")
Data emisji: 19.12.2019
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Polecane