Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z władzą sądowniczą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z władzą sądowniczą?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Do Sejmu trafił projekt dotyczący ustroju sądów powszechnych, a także Sądu Najwyższego.

Posłuchaj

Czy istnieje szansa na porozumienie władzy ustawodawczej ze środowiskiem sędziowskim? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zgodnie z nowelizacją, podważanie statusu innych sędziów, w tym wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa, traktowane będzie jako wykroczenie przeciwko wymiarowi sprawiedliwości; Przewidziano kary finansowe, przeniesienie w inne miejsca pracy, lub usunięcie z zawodu. Według opozycji to wojna rządu z niezależnym wymiarem sprawiedliwości i próba likwidacji standardów demokratycznych.

Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z władzą sądowniczą?

– Jeżeli któryś z sędziów decyduje się na podważenie statusu innego sędziego, jest to szaleństwo. To znaczy, że w sposób ordynarny łamie konstytucję, narusza prerogatywę prezydencką, stawia się ponad prezydentem. Skąd pewność, że niebawem nie będzie kolejnego orzeczenia, tylko w innej izbie i w jednym Sądzie Najwyższym będą dwa różne rozstrzygnięcia? Od rozstrzygania takich spornych spraw, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, czy nie, jest właśnie Trybunał Konstytucyjny, który jest deprecjonowany – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Widzę interwencję w nasz porządek prawny, ale interwencję konieczną. Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał, co znaczy niezależny organ, czym musi się charakteryzować i dał pewien "rozkład jazdy" sądowi krajowemu. Jako Polska zobowiązaliśmy się przestrzegać prawa Unii Europejskiej, a teraz posłowie chcą, żeby sędzia, który stosował prawa Unii Europejskiej i dostosował się do wyroku Trybunału Europejskiego, mógł wylecieć z pracy. To jest działanie na szkodę państwa – ocenia Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Gąciarek (sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, członek Stowarzyszenia Sedziów Polskich "Iustitia"), Paweł Grzelak (agencja badawcza "4P"), prof. Kazimierz Kik (politolog), Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego), dr Mirosław Pęczak (kulturoznawca)
Data emisji: 17.12.2019
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:
Polecane