Marek Ast: sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są niezawiśli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marek Ast: sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są niezawiśli
Gmach Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: shutterstock.com/kolbet

– Postępowanie dyscyplinarne nie działało, sędziowie zamiast być karani, byli bronieni. Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować reformę sądownictwa – powiedział w radiowej Trójce Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości. W audycji wziął udział również Arkadiusz Myrcha, poseł PO.

Posłuchaj

Marek Ast: sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN są niezawiśli (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
Prezes Tomasz Przesławski: Izba Dyscyplinarna SN będzie nadal orzekać

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wzywa sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od orzekania w prowadzonych sprawach. W ubiegłym tygodniu Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN orzekła, że izba nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego. Była to reakcja na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, przyznał, że "sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN są w swoich decyzjach niezawiśli i w tym duchu podejmą decyzję". – Już zapowiedzieli, że Izba będzie działać dalej i w tej sytuacji skutków negatywnych dla środowiska sędziowskiego być nie powinno. Apele Małgorzaty Gersdorf anarchizują wymiar sprawiedliwości i wprowadzają element niepokoju. Postępowanie dyscyplinarne nie działało, sędziowie zamiast być karani byli bronieni. Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować reformę sądownictwa – powiedział gość audycji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Arkadiusz Myrcha, poseł PO, stwierdził, że "każdy, kto jest racjonalny powinien się podpisać pod apelem Małgorzaty Gersdorf". – Pani prezes domaga się realizacji wyroku, który zapadł w TSUE, a Trybunał orzekł, że KRS nie cieszy się walorem niezależności. Izba Dyscyplinarna jest takim sądem w sądzie i dziś mamy tego negatywne konsekwencje. Stworzono taki mechanizm, żeby I prezes SN nie miała żadnego przełożenia na działalność Izby Dyscyplinarnej – mówił.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Marek Ast (przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, PiS) oraz Arkadiusz Myrcha (PO)
Data emisji: 11.12.2019
Godziny emisji: 17.45

dn/mk

Polecane