Kwestia wyboru

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kwestia wyboru
Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 roku w reakcji na wydarzenia i strajki robotnicze z sierpnia 1980Foto: PAP/Jerzy Ochoński

Studenci z uczelni trójmiejskich bardzo aktywnie włączali się w fale protestów na Wybrzeżu.

Posłuchaj

Studenckie wspomnienia ze stanu wojennego na Wybrzeżu (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Malowali ściany, przecinali megafony i zakłócali środki łączności SB. Nie nazywali tego odwagą, bo dla nich to było normalne działanie. Po strajkach sierpniowych narodziła się Inicjatywa powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Miało to miejsce 27 sierpnia 1980 r. pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wkrótce zebrał się komitet założycielski pierwszego w Polsce NZS-u, który powstał na Uniwersytecie Gdańskim, a potem w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Od samego początku NZS-iacy aktywnie działali przeciw ówczesnemu reżimowi komunistycznemu, w czym wspierało ich wielu działaczy opozycyjnych.

– Do Szkoły Morskiej w Gdyni trafiłem, bo od młodych lat uprawiałem żeglarstwo. Naturalną koleją rzeczy było kontynuowanie tego w Marynarce Handlowej. Obecnie, mogę pooprowadzać po budynkach Szkoły Morskiej, ale i po Prokuraturze Marynarki Wojennej, Sądzie Marynarki Wojennej w Gdyni, oraz po aresztach w Gdyni i Gdańsku… – mówi jeden z bohaterów reportażu.

W dniu wprowadzenia stanu wojennego NZS proklamowało strajki okupacyjne na uczelniach, a wielu studentów w tamtym czasie wsparło także strajkujących stoczniowców, co dla części z nich zakończyło się spacyfikowaniem i zatrzymaniem przez ZOMO. Wielu z nich musiało pożegnać się ze swoimi studiami. Zostali relegowani z uczelni. Odsiadywali wyroki. Nie żałują… Taki był czas…

Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kwestia wyboru" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 12.12.2019
Godzina emisji: 18.43

ml

Polecane