Czy w urzędach skarbowych spotykam się z życzliwością i profesjonalizmem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w urzędach skarbowych spotykam się z życzliwością i profesjonalizmem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LEDOMSTOCK

Jedna trzecia polskich podatników jest niezadowolona z pracy i działania organów podatkowych.

Posłuchaj

Czy Polacy są zadowoleni z obsługi urzędów skarbowych? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Narzekamy przede wszystkim na długie terminy rozstrzygnięcia spraw, na zbyt częste i przewlekłe kontrole, na brak wiedzy pracowników "skarbówki" i brak odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Tymczasem minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział: "Chcę, żebyśmy traktowali podatników jako naszych partnerów i klientów".

Czy w urzędach skarbowych spotykam się z życzliwością i profesjonalizmem?

– Krajowa administracja skarbowa dokłada wszelkich starań, aby poziom zadowolenia klientów był jak najwyższy. W tym celu  rokrocznie przeprowadzamy badania w lokalach obsługi urzędów skarbowych. W tym roku otrzymaliśmy 14 tys. ankiet, w których badamy poziom satysfakcji podatników, którzy nas odwiedzają. Z tych ankiet wynika, że mamy aż 96,33 proc. zadowolonych podatników – mówi dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko.

– Ludzie są różni i urzędnicy także. Musimy pamiętać o przepisach, które w ostatnich latach zmieniają się bardzo często. Jeżeli są nowe przepisy, to nie ma do nich praktyki, bo jeszcze nie zdążono wydać ich interpretacji ani sądy nie zdążyły pochylić się na ewentualnymi sporami. W tej sytuacji łatwo o rozdźwięk pomiędzy podejściem urzędnika a podejściem przedsiębiorcy. Realia są trudne dla obydwu stron – ocenia Michał Borowski, ekspert podatkowy w Business Centre Club.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dariusz Aniećko (dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów), Michał Borowski (ekspert podatkowy, Business Centre Club), Wojciech Federczyk (dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej), dr Konrad Maj (socjolog, Uniwersytet SWPS), Jolanta Warpas (naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku)
Data emisji: 12.12.2019
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Polecane