Czy rolnik powinien mieć prawo do polowań na swojej ziemi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy rolnik powinien mieć prawo do polowań na swojej ziemi?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/ Kristian Bell

Wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do Wielkopolski. To fatalna wiadomość, ponieważ Wielkopolska to największy producent wieprzowiny w Polsce.

Posłuchaj

Czy rolnik powinien decydować o losie zwierząt na swojej ziemi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jeśli ASF dociera do gospodarstwa – utylizacji poddawane są wszystkie świnie. Tymczasem w Warszawie pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego protestują rolnicy z AgroUnii. Uważają, że Państwo nie panuje nad rosnącą populacją dzików i domaga się zmian.

– Mam nadzieję, że działania, które obecnie podejmujemy, zatrzymają na dobre rozprzestrzenianie się ASF. Choroba występuje w kraju od 2014 roku. Na wschodzie Polski to zagrożenie jest zregionalizowane – mówi dr Mirosław Welz, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. – Na zakażenie wirusem są wrażliwe świnie i dziki. Trzeba podkreślić, że dla człowieka nie jest on groźny – dodaje. 

– Domagamy się zmian w prawie łowieckim, bo jest ono po prostu nieskuteczne. Największą cenę płacą za to rolnicy. Zwierzyna, która chodzi po polach i lasach, jest własnością Skarbu Państwa. Ona bardzo często tworzy szkody łowieckie – zaznacza lider AGROunii Michał Kołodziejczak. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Mirosław Welz (Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii), Michał Kołodziejczak (lider AGROunii) Marek Pudełko (Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego), Dorota Niedziela (posłanka, Platforma Obywatelska, wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Sławomir Izdebski (przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych), Aleksander Dargiewicz (Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej), 
Data emisji: 11.12.2019
Godzina emisji12.08

kw/kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane