"Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej". Codzienność w sowieckich łagrach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej". Codzienność w sowieckich łagrach
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/DmNdm

"Niezarekwirowane" to książka zbudowana ze współcześnie nagranych relacji ludzi Gułagu – więźniów oraz ich oprawców i pracowników łagrów sowieckich.

Posłuchaj

Ludzkie tragedie sowieckich łagrów (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Niezarekwirowane" Okładka książki "Niezarekwirowane"

Korespondentki rosyjskiej "Nowej Gazety", przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Memoriał", stworzyły niezwykły zapis historii – ludzi, epoki stalinizmu, ale też dzisiejszej świadomości o represjach i konsekwencjach traumy dla Rosji i Rosjan. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami bohaterów i cudem ocalonych "niezarekwirowanych" dokumentów i przedmiotów, cennych emocjonalnie dla świadków, u których odnajdujemy też polskie wątki.

– Chciałabym opowiedzieć o historii Jurjia Fidelgolca, który trafił do łagru, jako kilkunastoletni chłopak. "Posadzili mnie za udział w grupie antysowieckiej. Jaka z nas była grupa? Raptem trójka kumpli. Spotkaliśmy się, pobajdurzyliśmy i rozeszliśmy się" – cytuje Agnieszka Knyt, redaktor książki. – Za to "bajdurzenie" trafił na kilkanaście lat do łagru. W książce mamy jego zdjęcie przed znalezieniem się w obozie - uśmiechnięty, młody chłopak. Obok fotografia Jurjia, który spędził kilka lat w łagrze  zmęczony życiem, zniszczony staruszek. Towarzyska rozmowa miała takie konsekwencje – dodaje.

Jakie przejmujące historie są jeszcze zawarte w książce o sowieckich obozach pracy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie";
  • Dzieje się historia: Joanna Puchalska "Wilczyce z dzikich pól", Andrew Nagorski "1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę";
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o pamiętnikach Jana Słomki.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Agnieszka Knyt (redaktor książki "Niezarekwirowane. Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej") 
Data emisji: 10.12.2019
Godzina emisji: 23.07

kw/kr

Polecane