"BoJack Horseman" – rewolucja w animacji dla dorosłych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"BoJack Horseman" – rewolucja w animacji dla dorosłych?
Fragment plakatu serialu "BoJack Horseman"Foto: mat. promocyjne

Animowany serial opowiadający o losach BoJacka Horsemana można analizować pod wieloma kątami i wiele o niej powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest to dzieło infantylne.

Posłuchaj

Nowe spojrzenie na animację dla dorosłych (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Serial "BoJack Horseman" opisuje historię antropomorficznego człowieka-konia BoJacka Horsemana, gwiazdy popularnego w w latach 90. sitcomu Rozbrykani, którego życie po zakończeniu prac nad serialem zamieniło się w ciąg przypadkowych rauszy. Po kilku latach staczania się postanawia rozpocząć karierę od nowa, wciąż zmagając się z uzależnieniami i wynikającymi z nich tragikomicznymi sytuacjami. W powrocie na szczyt pomagać mu będą jego współlokator Todd Chavez, agentka Carolyn i ghostwriterka Diane Nguyen.

– Ten serial to wyższy poziom ewolucji w swoim gatunku. Twórca "Simpsonów", Matt Groening stworzył nurt współczesnych animacji dla dorosłych i na wiele lat wyznaczył kierunek jej rozwoju. Posługuje się ona kilkoma charakterystycznymi zasadami, tworzy własne światy. Zwykle jest to satyra na amerykańskie życie, bohaterowie nie ewoluują, ale są nośnikami wielu cech. Natomiast, to, co wydarzyło się wraz z nastaniem epoki BoJacka, to przejście animacji dla dorosłych z "heheszkowego" charakteru w stronę czegoś poważniejszego. Pierwszy sezon "BoJack Horseman" mógł się na początku wydawać kolejnym z seriali należących do tego kanonu, ale okazało się, że gdzieś tam w tym wszystkim pojawiają się coraz poważniejsze problemy, postacie są głębsze, a główny bohater stworzony na obraz i podobieństwo klasycznego antybohatera literackiego – mówi Kaja Szafrańska z kanału YouTubeowego jakbyniepaczec.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji, w którym usłyszeliśmy również Ewę Wencel i Jarosława Sokoł , którzy opowiadają o serialu "Młody Piłsudski".

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Kaja Szafrańska (videoblog jakbyniepaczec), Ewa Wencel (aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa i telewizyjna, scenarzystka), Jarosław Sokół (scenarzysta, a także anglista, literaturoznawca, tłumacz i wydawca)
Data emisji: 8.12.2019 
Godzina emisji: 12.07

ml/kr

Polecane